5+,  6+,  7+,  8+,  Edukacyjne,  O sztuce

„Zagadkowe muzea w Warszawie”

Tu kupisz książkę

Ta książka spadła z nieba (a dokładnie z regałów Wydawnictwa Kropka) wszystkim rodzicom i opiekunom, którzy dwoją się i troją, jak ugryźć temat muzeów, aby był atrakcyjny dla dzieci. Nie ma co się oszukiwać, muzea rzadko bywają pierwszym wyborem 6-latków zapytanych o to, co chcą robić w weekend. A czemu tak się dzieje? Być może dlatego, że sami dorośli miewają różne doświadczenia z tymi instytucjami kultury. Najwyższy czas muzea odczarować. A przynajmniej te warszawskie.

Zagadkowe muzea w Warszawie
Zagadkowe muzea w Warszawie

„Zagadkowe muzea w Warszawie” to nie klasyczny przewodnik, też nie album z ilustracjami, ani informator z suchymi danymi. To książka, która podsyca ciekawość, zaskakuje nieoczywistymi wyborami i pozostawia czytelnika z niedosytem. Dla mnie to jak pierwszej klasy muzealny zwiastun, napakowany niespodziankami i wciągający od pierwszej minuty. A o co tak naprawdę chodzi w tej książce?

Zagadkowe muzea w Warszawie

O to, aby pokazać Ci 17 warszawskich muzeów, ale nie w pełnej krasie. O każdym dostaniesz krótką notkę, ilustrację, która ma przedstawiać wybrany eksponat (czasem więcej niż jeden i nie zawsze ten flagowy) i całkiem sporą liczbę zagadek do rozwiązania w książce, a potem już na miejscu w muzeum. I to właśnie te zagadki tak sprytnie trafiają do młodych czytelników (starszych zresztą też). W połączeniu z ilustrowaną rozkładówką robią robotę lepszą niż jakakolwiek reklama. Basia wybrała już 3 muzea, które planuje odwiedzić w pierwszej kolejności. Będą to Muzeum Neonów, Muzeum Geologiczne i Muzeum Łazienki Królewskie („nie, to nie możliwe, żebyśmy tam już byli. Zapamiętałabym te rzeźby bez rąk, za to z siusiakami”.

Zagadkowe muzea w Warszawie
Zagadkowe muzea w Warszawie

Teraz pozostaje nam już tylko mieć nadzieję na kolejne wydania. Może tym razem o Krakowie, Wrocławiu albo Gdańsku? Piękna byłaby to zachęta do podróżowania śladami polskich muzeów.

A Ty które warszawskie muzeum odwiedziłaś już z dzieckiem? A może polecisz jakieś w innym mieście?

„Zagadkowe muzea w Warszawie. Przewodnik i zabawy dla poszukiwaczy przygód”, Aleksandra Artymowska

Wydawnictwo Kropka, 2022

Liczba stron: 48

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *