7+,  8+,  9+

„Mitologia. Przygody słowińskich bogów”

O Zeusie słyszałaś na pewno. O Atenie, Posejdonie i Dionizosie pewnie też. A co wiesz o Welesie, Perunie albo Świętowidzie? Przyznaję, że ja do niedawna wiedziałam niewiele, a może nawet nic. I cieszę się ogromnie, że Wydawnictwo Harper Kids wznowiło książkę wydaną już cztery lata temu – „Mitologia. Przygody słowiańskich bogów”. Dzięki niej przeniesiesz się w tajemniczy świat słowiańskich wierzeń, które w niczym nie ustępują mitom greckim.

Mitologia. Przygody słowińskich bogów

„Mitologia. Przygody słowiańskich bogów” to 5 historii, które w specyficzny sposób mówią o powstaniu świata i człowieka, o kosmicznym drzewie, o pojedynku dwóch bogów Welesa i Peruna, a także o pewnym wierzchowcu, który przewidywał wynik walk. Każda opowieść pełna jest tajemniczości, magii i fantastyki. Czuć w niej folklor, wieś, ludowe zwyczaje i głębię, które mają tylko mity. Wyraźne jest również przenikanie się światów boskiego i ludzkiego. Wspaniale jest zanurzyć się w tych legendach i oderwać od rzeczywistości, racjonalnego myślenia i logiki, a dać się ponieść starym wierzeniom.

Mitologia. Przygody słowińskich bogów
Mitologia. Przygody słowińskich bogów

A nie jest to trudne, gdy tekst książki owija się wokół Twoich myśli, prawie jak korzenie kosmicznego drzewa oplatają podziemia. Nie jest to trudne, gdy czarują również ilustracje. A te są w „Przygodach słowiańskich bogów” proste, jednowymiarowe, opierające się na intensywnych barwach. To sprawia, że całość nabiera ludycznego, folklorystycznego i rustykalnego klimatu.

Mitologia. Przygody słowińskich bogów

Jestem za tym, aby jak najmocniej podsycać w dzieciach ciekawość świata, kultury i historii. A mity słowiańskie pomagają dostrzec właśnie bogactwo naszej kultury i w wyjątkowy sposób kształtują wyobraźnię.

Warto przyjrzeć się tej książce bliżej, zwłaszcza że znalazła się w finale prestiżowych konkursów: Złotej Ciżemki 2018 oraz Książki Roku 2018.

„Mitologia. Przygody słowiańskich bogów”, Melania Kapelusz

Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło

Wydawnictwo: HarperKids, 2022

Liczba stron: 80

Wiek: 7+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *