4+,  5+,  6+,  O przyjaźni i relacjach

„Biedronka szuka przyjaciela”

Wiele wniosków i refleksji mam po przeczytaniu książki „Biedronka szuka przyjaciela”. A już teraz zdradzę Ci pierwszy – jeśli w następnym życiu będę owadem, to oby tylko biedronką. Nie żukiem, bo ten nie ma czasu dla nikogo (i wiadomo, ma kupę śmierdzącej roboty). Nie mrówką, bo choć jest pracowita, to nie szanuje tych, którzy pracują ciut mniej. Nawet motylem, bo ten myśli tylko o sobie. A taka biedronka jest przecież miła, życzliwa i otwarta na przyjaźń. Choć jak się okaże, książkowej Biedronce wcale nie będzie łatwo znaleźć prawdziwego przyjaciela.

Biedronka szuka przyjaciela
Biedronka szuka przyjaciela

Czas na wniosek numer dwa – gdzie interes dmucha, tam jest przyjaźń krucha. Oczywiście nie Biedronka jest interesowna. Ona z otwartym sercem, z różowymi policzkami i siedmioma kropkami na skrzydełkach szuka przyjaciela, z którym będzie spacerować, śmiać się i rozmawiać. Interesowne są natomiast owady, przed którymi Biedronka się otwiera. Chrabąszcz słucha tylko swoich myśli, Biedronki nawet nie dostrzega. Motyl oczekuje, aby ciągle prawić mu komplementy. Pszczoła chciałaby coś w zamian za miód, a Stonka nawet zgodziła się na przyjaźń, ale pod jednym warunkiem. Że Biedronka zacznie jeść ziemniaki.

Biedronka szuka przyjaciela
Biedronka szuka przyjaciela

Prawdziwych przyjaciół poznaje się na… „przyciasnym źdźble trawy”

Uwaga, zdradzam wniosek numer trzy – prawdziwych przyjaciół poznaje się na… „przyciasnym źdźble trawy”. Biedronka spotka tam nieco dziwnego, ekscentrycznie wyglądającego jak na owada – Pasikonika. Długonogi, zielony nieznajomy nie wydaje się ani pracowity jak Mrówka, ani piękny jak Motyl, ale za to serdecznie się uśmiecha. Bije od niego radość, spokój i życzliwość. Biedronka po prostu milczy i siada obok Pasikonika. I jest im razem dobrze. Cieszą się słońcem, delikatnym wiatrem, nic nie mówią.

Biedronka szuka przyjaciela

I ostatni wniosek – polecam tę książkę, bo to czuła i ciepła historia o przyjaźni, której każdy potrzebuje. Dzieci docenią ją za ciekawy schemat (każda strona to spotkanie z innym owadem i refleksja na temat przyjaźni), szczyptę dowcipu i łagodny całokształt. Będą kibicować Biedronce i podskórnie czuć, że w końcu spotka kogoś bliskiego. A delikatne, akwarelowe ilustracje nadadzą całości bajkowego, magicznego wymiaru. „Biedronka szuka przyjaciela” to książka do czytania bliskiego, czułego i uważnego.

„Biedronka szuka przyjaciela”, Wiktoria Juszczel

Ilustracje: Katarzyna Bukiert

Wydawnictwo Bis, 2022

Liczba stron: 32

Wiek: 4+

Inne książki o przyjaźni: „Kocham ciebie też”, „Czy chcesz być moim przyjacielem?” , „Skunks i Borsuk”, „Noc w Leśnej Szkole”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *