3+,  4+,  Edukacyjne,  Picturebook

„Co robią maszyny?”

Jako ignorantka technologiczna czuję ogromną wdzięczność za „Co robią maszyny?” 🙂 To istne zbawienie dla rodziców, którzy podobnie do mnie, na pytanie dziecka wskazującego skomplikowane urządzenie – mamo, a co to? odpowiadają – yyy, zaraz sprawdzę w internecie 😉 „Co robią maszyny” to książka, która nie tylko edukuje dzieci, ale również wspiera dorosłych!

Co robią maszyny

Bardzo lubię, gdy książki mają przemyślany układ i schemat powielany na kolejnych stronach. Tak też jest w „Co robią maszyny?”. Wzór jest taki: 2 strony o miejscu, w którym można spotkać sporo różnych maszyn, a potem kolejne 2 strony o 8 wybranych maszynach. Miejsc jest 14, co łącznie daje opisy 112 sprzętów. (Nie wiem, skąd się wziął u mnie ten matematyczny zapęd, przecież jestem typową humanistką 😉 )

Co robią maszyny

Czytelnik odwiedzi między innymi, plac budowy, gabinet weterynarza, fabrykę samochodów czy wesołe miasteczko. Dowie się, czym jest belownica w gospodarstwie rolnym, wysięgnik na planie filmowym oraz kruszarka w kopalni. Pozna nazwy sprzętów, ich wygląd i przeznaczenie. Opisy są krótkie, ale wystarczające, skupione są na podstawowych informacjach. A to wszystko podane jest w bardzo zgrabnej i estetycznej formie. Ilustracje są proste, pozbawione szczegółów, o geometrycznych kształtach. Taka stylistyka zdecydowanie do mnie przemawia.

Co robią maszyny

Książka uświadamia, jak bardzo zmienia się nasze życie w kwestii technologii. Z roku na rok jest nam coraz wygodniej, bardziej komfortowo, oszczędzamy też czas. A wszystko dzięki nowym rozwiązaniom, maszynom, robotom. Oczywiście nie byłoby ich bez człowieka, więc największe brawa należą się przede wszystkim ludzkiemu umysłowi 🙂

„Co robią maszyny?” to książka idealna dla każdego dziecka, bo przecież każde z nich przynajmniej milion razy zadało pytanie – a co to jest? 😉

Co robią maszyny
Co robią maszyny

„Co robią maszyny?” Jo Nelson

Ilustracje: Aleksandar Savic

Wydawnictwo Kropka, 2021

Liczba stron: 64

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *