8+,  9+,  Dla nastolatków,  Edukacyjne

„Dobra nasza! Polska”

Gdy myślę „przewodnik”, to widzę książkę niewielkiego formatu, raczej cienką, ze śliskimi stronami (na których paznokcie wydają dźwięk, przyprawiający mnie o ciarki) i często jakby przypadkowymi zdjęciami. Krótkie opisy starówek, kościołów, najpiękniejszych plaż. Bez tła, bez wprowadzenia, bez budowania nastroju. Jakże inna jest propozycja od Dwóch Sióstr „Dobra nasza! Polska”!

Dobra nasza! Polska
Dobra nasza! Polska

Czy to przewodnik? Tak, ale to również arcyciekawa książka o polskiej historii, legendach, wierzeniach, ciekawostkach, zadziwiających postaciach. Pozbawiona tak typowego dla przewodników kija w… tylnej okładce 😉 Za to kipiąca luzem, humorem. Intrygująca tajemniczymi opowieściami, zadziwiająca nietypowymi rekordami i odkrywająca miejsca nie aż tak bardzo popularne.

Dobra nasza! Polska

Małgorzata Ruszkowska (tekst) i Klaudia Kozińska (ilustracje) zapraszają w podróż po Polsce według nietypowego klucza. Proponowane przez nie miejsca nie zostały ułożone w kolejności alfabetycznej czy według województw. To przecież nuda, a przecież ciekawiej i wygodniej mieć wszystkie zamki w jednym rozdziale („Szlakiem zamków i pałaców”). Albo propozycje bajkowych muzeów (dla mnie jest ich tu jednak za mało, zwłaszcza w porównaniu z zamkami), czy kopalni (rozdział „Pod ziemią”).

Dobra nasza! Polska
Dobra nasza! Polska

„Dobra nasza! Polska” nie upupia dzieci. To książka, która szanuje niedorosłego czytelnika

Jednak to, co najbardziej cenię w tej książce, to sposób, w jaki Małgorzata Ruszkowska pisze o tych wszystkich miejscach. Nadaje im aurę tajemniczości, nie odkrywa wszystkich kart, a zostawia haczyki, które mają zachęcić do odwiedzenia danego miasta, pałacu czy puszczy. Nie jest w tym wszystkim też niepotrzebnie dziecinna, nie przymila się do niedorosłego czytelnika i nie traktuje go niepoważnie. Jest swobodna i autentyczna, dzięki czemu z jej tekstów czuć szacunek do czytających. To naprawdę istotne, aby nie upupiać młodych odbiorców. Dzieci mają radar, który wyłapie infantylizm w książce i wtedy po prostu odsuną ją od siebie.

Oryginalności, nowatorstwa i awangardowego smaczku nadają też ilustracje Klaudii Kozińskiej. Cudownie dziwaczne i osobliwe, ale w pełni oddające charakter danego miasta, legendy czy zwyczaju. Tekst z obrazem pasują tu do siebie jak drożdżowy kogut do Kazimierza Dolnego!

A o jakich miejscach jest ten nietypowy przewodnik? Rzuć okiem na zdjęcia, tam kilka przykładów.

„Dobra nasza! Polska. Przewodnik dla dzieci”, Małgorzata Ruszkowska, Klaudia Kozińska

Wydawnictwo Dwie Siostry, 2022

Liczba stron: 320

Wiek: 8+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *