6+,  7+,  8+,  9+,  O przyrodzie,  O zwierzętach

„Rozpoznaję owady”

W serii „Młodzi Przyrodnicy” pojawił się niedawno nowy tytuł, który idealnie pasuje do obecnej pory roku. Ta część bierze pod lupę owady, a wiosna i lato to idealny moment, aby obserwować motyle, pszczoły, ważki czy biedronki. „Rozpoznaję owady” to książka, którą musisz zabrać ze sobą na spacer!

Rozpoznaję owady
Rozpoznaję owady

„Rozpoznaję owady” ma przede wszystkim zachęcić młodych czytelników do przyglądania się przyrodzie, do bycia czujnym i wrażliwym obserwatorem natury. I myślę, że ta książka doskonale się z tego wywiązuje. Poręczny format, realistyczne ilustracje, przystępny tekst i wskazówki dotyczące obserwacji owadów to jej mocne strony.

Znajdziesz w niej opisy wielu gatunków, które można spotkać w Polsce. (Wiedziałeś/aś, że w naszym kraju żyje ich około 30 tysięcy?). Charakterystyka jest odpowiednio krótka, a towarzyszy jej kilka oznaczeń, które określają siedlisko owada, jego długość i miesiące, w których najłatwiej jest go zaobserwować. Całości dopełniają szczegółowe i odzwierciedlające rzeczywisty wygląd owadów ilustracje. Naprawdę na długo potrafią przykuć uwagę. I cieszę się, że twórcy książki zdecydowali się właśnie na rysunki zamiast zdjęć, bo to wielka frajda porównać zauważonego na spacerze owada z ilustracją. Można wtedy dopatrywać się różnic i wyszukiwać podobieństw.

Rozpoznaję owady
Rozpoznaję owady
Rozpoznaję owady

Jakie więc owady znajdziesz w tej książce? Są tu przeróżne gatunki motyli, chrząszczy, ważek, pluskwiaków czy muchówek. Przyjrzysz się zatem paziowi królowej, biedronce, husarzowi władcy, mszycy i plujce pospolitej. W ich obserwacji w naturze pomogą Ci wskazówki, które podpowiedzą, po czym rozpoznać owada, gdzie można go spotkać i jak wygląda jego życie.

„Rozpoznaję owady” to książka, którą doceni każdy młody przyrodnik. Będzie też inspiracją dla tych, którzy dopiero rozkochują się w przyrodzie.

„Rozpoznaję owady”, seria „Młodzi Przyrodnicy”, Patrycja Zarawska

Ilustracje: Natalia van Schoten

Wydawnictwo Wilga, 2023

Liczba stron: 96

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *