5+,  6+,  7+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Gdzie jest mama?”

A gdyby pewnego dnia mama zniknęła? Czy wszystko wywróciłoby się do góry nogami? W życiu Halinki tak właśnie się stało. I to dosłownie. Budzi się rano, a krzesła jakby przyklejone do sufitu, kwiaty smętnie zwisają z doniczek, ziemia już dawno się z nich wysypała. Mamy ani śladu, za to jest tata. Ale jakiś smętny i mówi, że mama zniknęła, bo chce pobyć sama.

Tak się zaczyna „Gdzie jest mama?”, opowieść niezwykła. Dlaczego? Bo to trochę bajka, trochę baśń. Tajemnicza, momentami nawet niepokojąca (czy Halinka na pewno odnajdzie mamę? Co się z nią stało?). Gdy Halinka szuka mamy, czujesz, że idziesz obok niej. Widzisz więc plac zabaw, który stracił kolory i zoo, w którym niebo spadło na głowę. Jesteś w ciemnym, strasznym lesie, a Twoją skórę co chwilę muska coś zimnego, wilgotnego i miękkiego. Nie masz odwagi sprawdzić, co to. Czujesz strach, boisz się o mamę. Jesteś jednak dzielna. Jedyne, czego teraz chcesz, to zobaczyć mamę.

„Mamy, tak jak dzieci, mają swoje sprawy, / Małe niczym łyczek ciepłej, gorzkiej kawy”

Halinka znajdzie mamę. Wszystko skończy się dobrze i wróci na swoje miejsce. Gdzie więc była mama? Nie dowiesz się tego, ale ten fragment powie wszystko: „Wiesz, moja maleńka, czasem każda mama, / żeby się odnaleźć, musi pobyć sama. / By poskładać w całość rozsypane chwile, / Z których potem będzie czerpać nową siłę”.

Być może mama poszła na kawę, a może wyjechała z koleżankami na weekend. Może zaczęła nową pracę, a może poszła medytować. A może przypłynęły do niej czarne myśli, i aby się z nimi uporać, musiała zniknąć na chwilę. Nie wiadomo.

„Gdzie jest mama?” to poetycka opowieść o tym, że każda mama potrzebuje czasu tylko dla siebie. Że musi zadbać o siebie, by mieć siły dbać o całą resztę. To też historia, dzięki której dziecko zrozumie, że czas bez mamy również jest cenny i wartościowy. To właśnie wtedy staje się samodzielne. Te zniknięcia robią dobrze całej rodzinie.

Przepiękny wierszowany tekst i magiczne, baśniowe, nastrojowe ilustracje (kolaże) łączą się w całość, od której nie oderwiesz się do ostatniej strony. Spraw sobie prezent i zniknij na chwilę z tą książką. A potem przeczytaj z dzieckiem. Zobaczysz, że staną się cuda. Nie musisz mi dziękować 😉

„Gdzie jest mama?”, Malina Prześluga

Ilustracje: Jaśmina Parkita

Wydawnictwo Tashka, 2022

Liczba stron: 56

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *