3+,  4+,  5+,  6+,  Kartonówki,  O emocjach

„Kawa odkrywa emocje”

Prawdopodobnie to będzie najbardziej rozczulająca książka, o jakiej dziś przeczytasz. Bo to, co rzuci Ci się w oczy jako pierwsze, to bajeczne ilustracje (już sama okładka magnetyzuje). Potem zanurzysz się w świat emocji, który pokazany przez pryzmat pewnej psiej rodzinki, otula i koi (mimo że uczucia nie zawsze będą przyjemne). A na koniec pozostaniesz z refleksją, że najlepsze co możesz dać swojemu dziecku, to czas i uwagę. I oczywiście wspólne czytanie.

Kawa odkrywa emocje
Kawa odkrywa emocje

„Kawa odkrywa emocje” to literacki debiut Anny Załęckiej, do którego urzekające ilustracje stworzyła Magda Pakiet. I moim zdaniem jest to debiut bardzo udany. Obie panie stworzyły historię psiej rodziny, która wybiera się do wesołego miasteczka. A czy w miejscu, które jest przecież tak radosne i pogodne, można odczuwać też emocje nieprzyjemne i niewygodne? Jasne, że tak. I to właśnie w wesołym miasteczku mała Kawa dowie się co nieco o emocjach (swoich i innych). Nauczy się je dostrzegać, rozumieć i nazywać. A jej przewodnikami na tej wycieczce będą wyrozumiali i wspierający rodzice.

Kawa odkrywa emocje
Kawa odkrywa emocje

„Kawa odkrywa emocje” to wspierająca książka, która uczy dostrzegać, nazywać i rozumieć emocje.

Ta książka ma kilka naprawdę mocnych punktów. Przede wszystkim dialogi, które są łagodne, życzliwe i mądre. Myślę, że rodzice i opiekunowie powinni śmiało z nich czerpać, bo to modelowe przykłady rozmów i zachowań, dających dzieciom poczucie bezpieczeństwa i ważności. Po drugie – obrazowe opisywanie emocji za pomocą sytuacji znanych dziecku. „Troska jest jak pasy, które chronią nas w czasie wypadku”. Po trzecie – mówienie o emocjach z kilku perspektyw. Osób, które je odczuwają, ale też tych, którzy je obserwują u innych i próbują zrozumieć.

Kawa odkrywa emocje

„Kawa odkrywa emocje” skrywa wiele innych smaczków. Zachwyciło mnie Symbolisko, czyli nadanie znaczenia niektórym przedmiotom znajdującym się na ilustracjach. Świetnie, że pojawia się też podpowiedź, jak w praktyce poradzić sobie ze złością. Nie napiszę jednak o wszystkich detalach, aby nie zepsuć Ci zabawy z ich odkrywaniem.

Jeśli więc szukasz czułej książki o emocjach, koniecznie sięgnij po „Kawę”! A jeśli widok słodkich piesków powoduje, że rozpływasz się jak ser na zapiekance, to zakochasz się w niej po uszy.

Kawa odkrywa emocje

„Kawa odkrywa emocje” Anna Załęcka, Magda Pakiet

Liczba stron: 30

Wiek: 3+

Tu kupisz książkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *