5+,  6+,  7+,  8+,  Serie,  Z humorem

„Kocia Szajka i klątwa starego kina”

To już szósty tom „Kociej Szajki”, a przygody tych miauczących detektywów za każdym razem wciągają tak samo. Będzie więc cieszyński klimat i tamtejsza gwara, będzie zagadka pachnąca kurzem starego kina, będą żarty i błyskotliwe dialogi. Można będzie się nawet wzruszyć słodkim Precelkiem (dla jasności – to mały kot, chyba że rozczula Cię też widok zakręconej bułki z sezamem). „Kocia Szajka i klątwa starego kina” daje więc to, czego dzieciaki oczekują od książek – dobrą rozrywkę.

Kocia Szajka i klątwa starego kina
Kocia Szajka i klątwa starego kina

Remont starego kina przeciąga się. Na dodatek nocą dochodzą z niego niepokojące hałasy, a pewnego wieczoru z okna spada wielka donica wprost pod nogi pani Kopytko. A podejrzanych wypadków jest więcej. Trzeba sprawdzić inwestora, który stoi za przebudową kina. Bo bywa przecież, że szlachetne działania na rzecz miasta mają swoje drugie dno (często szeleszczące banknotami).

Kocia Szajka i klątwa starego kina

„Kocia Szajka i klątwa starego kina” to już szósty tom przygód cieszyńskich kociaków.

Myślę, że seria o tych dziarskich kociakach, może stać się klasyką literatury dla dzieci. Bo oprócz detektywistycznych zagadek, dobrego humoru i rozbrajających bohaterów, to także wartości, którymi dobrze kierować się w życiu. W „Kociej Szajce i klątwie starego kina” wybrzmiewa więc krytyka nieuczciwego bogacenia się, zwłaszcza kosztem lokalnej społeczności. Wygrywa natomiast współpraca, miłość do zwierząt i sentyment do miejsc z historią.

Kocia Szajka i klątwa starego kina
Kocia Szajka i klątwa starego kina

Wydaje mi się, że w tej części Agata Romaniuk sporo miejsca pozostawiła uczuciom. Jest miłość między kotami, złamane serce pani Wieczorynki po stracie szarej kotki, rozczulający Precelek i Sercolep ze Szkoczowa, który „skleja pęknięte serca na miód i taśmę klejącą, a niektóre potrafi nawet zszyć kolorową włóczką”. Choć w treści być może jest więcej czułości, to ilustracje Malwiny Hajduk pozostają nieco mroczne, cieniste i mgliste. Łobuzerski klimat został zachowany.

Jeśli jeszcze nie znasz „Kociej Szajki” to najwyższa pora, aby to zmienić. Czeka na Ciebie sześć tomów kryminalnych przygód z pazurem!

„Kocia Szajka i klątwa starego kina”, Agata Romaniuk

Ilustracje: Malwina Hajduk

Wydawnictwo Agora dla dzieci, 2023

Liczba stron: 120

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *