3+,  4+,  5+,  6+,  O emocjach

„Lama Lenka”

W książkach z serii „Lama Lenka” temat emocji zaopiekowany jest kompleksowo. Są tu bowiem codzienne sytuacje, które wywołują cały wachlarz emocji. Są też bohaterowie o różnorodnych temperamentach i niejednakowych sposobach reakcji na wspólne doświadczenia. I w końcu są podpowiedzi, wskazówki i przykłady zarówno dla dzieci, jak i rodziców. I jeśli powiem, że autorką tych książek jest Patrycja Filak, psycholożka dziecięca, to masz pewność, że wiedza, którą pozyskasz z tych książek, nie jest wyssana z palca.

Każdy tytuł to krótka opowieść o sytuacjach, których dzieci doświadczają na co dzień. Może to być udział w urodzinowej imprezie, szykowanie się do wyjścia z domu, wspólny posiłek przy stole, spacer czy wycieczka w nieznane. Jednak bez względu na to, czy będzie to zwyczajne ubieranie się na dwór, czy pierwsza w życiu górska wyprawa, to dziecięce emocje w obu przypadkach mogą być trudne i zaskakujące zarówno dla samego dziecka, jak i dla rodzica. Dlatego właśnie Patrycja Filak każdą książkę rozpoczyna krótkim wstępem kierowanym do dorosłych. I jest to tekst esencjonalny i wpływający na wyobraźnię rodzica lub opiekuna.

„Lama Lenka” to seria książek, które ze zrozumieniem i szacunkiem oswajają dzieci z emocjami.

Lamie Lence w każdej części towarzyszą przyjaciele. Są różnorodni, mają różne potrzeby i oczekiwania, inne charaktery i doświadczenia. Jednak nawet w konfliktowych sytuacjach szukają rozwiązań opartych na wsparciu i szacunku. Jest tu więc miejsce na zabawę, swobodę i radość, ale także na niepewność, złość i zniecierpliwienie. Podoba mi się, że każda historia kończy się krótką wypowiedzią każdego z przyjaciół o napotkanych trudnościach, niełatwych emocjach i tego, jak sobie z nią poradzili.

„Lama Lenka” to książki, które pokazują pewne modele zachowań. Historie i dialogi mogą więc wydać się proste i dosłowne, jednak takie podejście do tematu pomaga skupić pełną uwagę dziecka na konkretnym zagadnieniu. A ponieważ opisywane sytuacje są częste (np. nie umiem zapiąć zamka od kurtki, więc czuję frustrację. Mam za dużo jedzenia na talerzu, więc nie wiem, jak się za nie zabrać. Idę w nowe miejsce, więc odczuwam niepewność), to dzieci szybko odnajdą się w tych historiach.

Polecam całą serię, ponieważ to realne wsparcie w rozumieniu emocji dla dzieci i ich rodziców.

„Urodziny Lamy Lenki”, „Lama Lenka przy stole”, „Lama Lenka wychodzi z domu”, „Lama Lenka i zabawa z przyjaciółmi”, „Lama Lenka na wycieczce w górach”, Patrycja Filak

Ilustracje: Magdalena Mizia – Bury

Wydawnictwo: Tuli Mama Tuli Tata, 2018-2021

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *