5+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Mój cień jest różowy” Scott Stuart

„Mamo, a chłopcy mogą kolorować kolorowanki z księżniczkami?” – zapytała niedawno Basia. „Oczywiście, że mogą. Czemu mieliby tego nie robić, jeśli chcą?”. „Bo to chyba dziewczyńskie kolorowanki, oni mają samochody” – wyjaśniła mi córka. Przypomniałam jej, że ona również często koloruje samochody, dinozaury i smoki i nikt jej nie mówi, że to zabawy dla chłopaków. Robię, co mogę, aby Basia wyrosła na empatycznego człowieka, który w nosie będzie miał podziały, będzie sobą i pozwoli być sobą również innym. W rozmowie na temat tolerancji i poszanowania każdego człowieka, pomocna okazała się książka Scotta Stuarta „Mój cień jest różowy”. To wyjątkowa pozycja wśród książek dla dzieci, dlatego chcę Ci ją dzisiaj przybliżyć.

Pewien chłopiec ma zmartwienie. Tym zmartwieniem jest jego cień. Nie jest to cień niebieski, który do tej pory mieli wszyscy chłopcy w rodzinie, a różowy. Dlaczego chłopiec się tym martwi? Bo czuje się inny i niepasujący do reszty. Zamiast bawić się samochodami i dinozaurami, on woli lalki, książki i taniec. A najbardziej lubi tańczyć w spódniczce. Początkowo tata tłumaczy, że to etap przejściowy i wkrótce cień syna na pewno stanie się niebieski. Nadchodzi pierwszy dzień szkoły i chłopiec ma przebrać się za swój cień. Zakłada więc spódniczkę i jest zadowolony, ale widzi strach w oczach taty. W szkole natomiast okazuje się, że nowi koledzy szepczą i rzucają dziwne spojrzenia. Chłopiec wraca więc do domu smutny i roztrzęsiony. Wtedy tata staje na wysokości zadania i wspiera chłopca najmocniej, jak tylko się da. Zakłada różową spódniczkę! Opowiada o braciach, wujkach i ciotkach, którzy również skrywali swoje cienie „bo bali się, że z nich ktoś będzie się śmiał”. „Cień jego uwielbiał malarstwo i modę. Cień jej zaś naukę i przestrzeń kosmiczną”. Na szczęście chłopiec odzyska pewność siebie i odwagę, a wszystko dzięki wsparciu mądrego taty o wielkim sercu 🙂

Bądź sobą i daj żyć innym po swojemu!

„Mój cień jest różowy” to książka z bardzo ważnym przesłaniem dla dzieci. Pokazuje, że mimo wszelkich przeciwności, warto być sobą, bo tylko wtedy można być w pełni szczęśliwym. Dodaje odwagi, pewności siebie i podnosi na duchu. To również kapitalna książka dla rodziców. Wsparcie najbliższych, ich pełna akceptacja i bezwarunkowa miłość są arcyważnymi filarami do budowania pewności siebie u dziecka. Jeśli Twoje dziecko przychodzi do Ciebie ze swoimi troskami, zmartwieniami i niepewnościami to znaczy, że Ci ufa. A tego zaufania nie można zawieść.

Książka Scotta Stuarta podkreśla, że każdy z nas jest inny i dlatego wyjątkowy i piękny. Być może skrywamy i nie dopuszczamy do świadomości różnych swoich pragnień i pasji z obawy o krytykę lub niezrozumienie. Bycie autentycznym i zgodnym z samym sobą nie zawsze jest proste, ale wspieranie tych wartości od najmłodszych lat, z pewnością zaprocentuje w dziecku odwagą i czystą radością z życia. Jeszcze kilka słów o ilustracjach. Pod kątem graficznym książka jest bardzo atrakcyjna dla dzieci. Ilustracje są wyraźne, utrzymane w ciepłych barwach i klarownie oddają emocje bohaterów. Dodatkowo, fenomenalne tłumaczenie Michała Rusinka harmonijnie współgra z obrazami.

Zdaniem Basi

Ulubiony obrazek Basi to ten z tatą w różowej sukience 🙂 „Skoro dziewczyny mogą nosić spodnie i bawić się dinozaurami, to niech chłopaki kolorują te księżniczki” 😉

„Mój cień jest różowy” Scott Stuart

Przekład: Michał Rusinek

Wydawnictwo Znak, 2021

Ilość stron: 32

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *