4+,  5+,  6+,  7+,  8+,  Edukacyjne,  O przyrodzie,  O zwierzętach

Seria „Młodzi Przyrodnicy”: „W górach”, „Pająki”

Jeśli jeszcze nie znasz serii „Młodzi Przyrodnicy”, to mam nadzieję, że tym wpisem zaciekawię Cię nią na tyle, że zechcesz po nią sięgnąć. A ponieważ właśnie pojawiły się nowe części, to możesz złamać zasady chronologii i w pierwszej kolejności zapoznać się z tytułami „W górach” i „Pająki”. A potem czekają na Ciebie jeszcze książki o kwiatach, owadach, dinozaurach i innych przyrodniczych zachwytach.

W górach
W górach

Książka o pająkach jest o… pająkach (nie, tytuł nie jest dla zmyłki i w środku nie znajdziesz opowieści o motylkach. Chyba że tych złapanych w pajęczą sieć). Jest ich tu całkiem sporo, o każdym przeczytasz kilka zdań, ale nie będą to informacje żywcem wyjęte z leksykonu arachnologii. To raczej momenty z codziennego życia kątników, bagników, czaików i zyzusiów tłuściochów. (Nie mogę być poważna, pisząc o zyzusiu tłuściochu, po prostu się chichram).

W górach
W górach

W części „W górach” mamy już zarys fabuły. Autorka oprowadza nas po górskich ścieżkach, lasach i polanach śladami niedźwiedziej rodziny. Pokazuje, jakie czekają na nią wyzwania, zagrożenia i niebezpieczeństwa. Opowiada o niedźwiedziej codzienności, ale zahacza również o zwyczaje innych górskich zwierząt – orłów, wilków, rysi i innych nocnych drapieżników.

Pająki

Obu częściom towarzyszą zachwycające ilustracje, często tak szczegółowe, że przypominają niemal zdjęcia. I choć są zobrazowane przez dwie różne ilustratorki, to zarówno „W górach”, jak i „Pająki” pełne są barw, światłocieni i miękkości.

Seria „Mali Przyrodnicy” to książki stworzone do pierwszych prób samodzielnego czytania. Zdania są proste, niezbyt długie. Czcionka odpowiednio duża, a wersy rozstrzelone na tyle, aby skupić wzrok dziecka. Samodzielne przeczytanie takiej książki daje ogromne poczucie sukcesu i napędza do dalszego czytania.

Sięgaj ochoczo po „Małych Przyrodników”, bo to naprawdę wartościowa seria gładko wprowadzająca w czytelniczy świat.

Pająki
Pająki
Pająki

Seria „Młodzi Przyrodnicy”, „W górach”, „Pająki”, Patrycja Zarawska

Ilustracje: Natalia Talarek-Oswald, Marta Kitka

Wydawnictwa Wilga, 2022

Liczba stron: 48

Wiek: 4+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *