4+,  O emocjach,  Z humorem

„Różowa walizka” Susie Morgenstern

Czy kiedykolwiek pomyślałbyś, aby z okazji narodzin sprezentować niemowlakowi różową walizkę? Na dodatek chłopcu? Nigdy bym na to nie wpadła, ale czuję się zainspirowana do szukania niebanalnych prezentów 😉 Jeśli potrzebujesz książki, która łamie stereotypy, uczy pewności siebie i pokazuje, że w życiu warto mieć swoje zdanie, to mam dla Ciebie idealną pozycję – „Różowa walizka” Susie Morgenstern.

Z okazji narodzin Benio dostaje od najbliższych różne prezenty – misie, ubranka, konia na biegunach i wielką huśtawkę 😉 Chłopiec jest dzieckiem długo wyczekiwanym, kochanym, zanim jeszcze pojawił się na świecie, dlatego każdy pragnie wręczyć mu prezent wyjątkowy. Wszystkie podarunki wypadają jednak blado w porównaniu z prezentem od babci – wściekle różową walizką. Rodzice nie kryją zdziwienia, mama oburzona jest przede wszystkim kolorem walizki. Za to Benio zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Walizka staje się ulubioną zabawką chłopca, służy mu za garaż na autka, stolik, lotnisko, bębenek, a nawet własne łóżeczko. Dzięki niej również czuje się bezpieczniej podczas pierwszej nocy poza domem, walizka staje się jego przytulanką. Mama robi, co może, aby odzwyczaić Benia od dziwacznego przedmiotu, jednak chłopiec jest nieugięty. Lata mijają, Benio rozpoczyna naukę w szkole, do której również chodzi z ukochaną walizką. Dorasta i dalej się z nią nie rozstaje. Bierze ślub i… I tu będzie niespodzianka 😉

Róż to tylko kolor

„Różowa walizka” to krótka, zabawna książka o łamaniu stereotypów, o tym, jak cenna jest pewność siebie i trwanie przy swoich wyborach. To historyjka o tym, że nie warto trudzić się, aby przypodobać się innym, ważne jest natomiast bycie autentycznym i szczerym. Tego Benio na pewno nauczył się od swojej nieprzeciętnej babci 🙂 Małe dzieci nie przypisują kolorom żadnych wartości, wybierają takie, które im odpowiadają. Benio pokochał różowy, czy to cokolwiek oznacza? Oczywiście, że nie! Przypisywanie konkretnych kolorów do płci jest zasługą dorosłych, dzieci natomiast mają tę wyjątkową okazję, aby zupełnie nieświadomie deptać te stereotypy.

Susie Morgenstern wykorzystuje dowcip, ironię i charakterne postaci, aby w zaczepny sposób uzmysłowić czytelnikom, jak mocno stereotypy wpływają na nasze myślenie, postrzeganie i decyzje. Świetnie sprawdziły się również ilustracje Serge Blocha. Obrazy są minimalistyczne, dynamiczne i zamaszyste. Postaci idealnie obrazują targające nimi emocje, a sam Benio zilustrowany jest jako wesoły i beztroski chłopiec, który nie rozumie, czemu różowa walizka jest dla niektórych takim problemem.

Zdaniem Basi

Basia w ogóle nie dostrzegła problemu różowej walizki. Sama najchętniej wybiera wszystko, co jest w kolorze niebieskim. O „Różowej walizce” powiedziała – „Jaka zabawna książeczka!” 😉

„Różowa walizka” Susie Morgenstern

Ilustracje: Serge Bloch

Wydawnictwo Adamada, 2018

Ilość stron: 32

Wiek: 4+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *