4+,  O emocjach

„Mój przyjaciel niedźwiedź”

Niewiele tekstu, delikatne, szkicowane ilustracje i dużo białej przestrzeni. Tekst jednak nie może być banalny, nie wystarczy, by ilustracje były zarysowane od niechcenia, a przestrzeń na stronach przypadkiem zaoszczędzona. Całość musi być przemyślana, wyważona i mądra. Taka właśnie jest książka Katarzyny Minasowicz „Mój przyjaciel niedźwiedź”.

Mój przyjaciel niedźwiedź
Mój przyjaciel niedźwiedź

To krótka opowieść o dziecięcych wyzwaniach, rozterkach i lękach. O pewności siebie (też jej braku), o sile (pomału dojrzewającej), o potrzebie poczucia bezpieczeństwa i wsparcia. A przede wszystkim o rozmaitych emocjach, które w pojedynkę mogą być trudne do udźwignięcia. Jednak gdy ma się obok krzepkiego niedźwiedzia, który dodaje otuchy, wiary w siebie i przepędza wszelkie strachy, wszystko wydaje się łatwiejsze. Takim niedźwiedziem może być rodzina, najbliższy przyjaciel, a może być to również wewnętrzna siła, budząca się z zimowego snu.

Mój przyjaciel niedźwiedź
Mój przyjaciel niedźwiedź

Wielowarstwowość tej książki sprawia, że może być czytana i rozumiana na wiele sposobów. Zwłaszcza że w jednej książce dostajemy dwie. „Mój przyjaciel niedźwiedź” to historie Felki i Felka, każda odrębna. Jakie lęki i obawy mają chłopcy i dziewczynki? Czy są podobne? A może zupełnie różne? Jakie są ich potrzeby? Z czym się borykają, a co dodaje im skrzydeł?

„Mój przyjaciel niedźwiedź” oczarowuje zarówno warstwą wizualną, jak i tekstem oraz przekazem. Wszystko tu do siebie pasuje. A jeśli książka wspiera dzieci w ich codzienności, w rozterkach i obawach, a także robi to niebanalnie, z ogromnym wyczuciem, to po prostu trzeba ją czytać, oglądać i się nią zachwycać. Ja właśnie tak robię i Wam również to polecam 🙂

Mój przyjaciel niedźwiedź
Chłopiec szuka niedźwiedzia

„Mój przyjaciel niedźwiedź”, Katarzyna Minasowicz

Wydawnictwo Bajka, 2018

Liczba stron: 60

Wiek: 4+

Inne książki o emocjach i wspierające dzieci: „Oddycham i znowu wszystko gra!”, „Świat chce, byś był sobą”, „12 dziecięcych wyzwań”, „Może. O magicznym potencjale, który drzemie w każdym człowieku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *