Dla nastolatków,  O przyjaźni i relacjach,  Powieść

„Motel Calivista”

Uwielbiam to uczucie, kiedy wsiąkam w opowieść i wydaje mi się, że stoję tuż za plecami bohaterów (a może nawet jestem jednym z nich). Że mnie też pali kalifornijskie słońce, że zalewa mnie gniew, gdy nauczycielka niesprawiedliwie mnie potraktuje i smutek, gdy mama depcze moje dążenia. Mnie również gorąca pizza parzy w palce, a w modnych jeansach mogę podbijać świat. Czuję się jak Mia, bohaterka wyśmienitej powieści dla niedorosłych czytelników, „Motel Calivista”.

To książka o szukaniu wolności, o przyjaźni, empatii i bezinteresownej pomocy. O niesprawiedliwości, ale też o przeciwstawianiu się jej i o odwadze. To opowieść o wytrwałości, marzeniach i ludzkiej dobroci. Pojawi się też kwestia rasizmu, biedy i emigracji. „Motel Calivista” porusza tak wiele istotnych tematów, że to aż zadziwiające, że wszystkie zmieściły się w jednej książce. Na dodatek tak pięknie się przenikają i uzupełniają.

„Motel Calivista” to książka o dążeniu do wolności i spełnianiu marzeń

W dużym skrócie – Mia emigrowała z rodzicami do Kaliforni z Chin. Razem z nimi pracuje w motelu, którego właściciel jest jednym z najbardziej skąpych i nieczułych ludzi, o jakich kiedykolwiek słyszałaś. Na szczęście goście Motelu Calivista okażą się pełni ciepła i serdeczności. Również w szkole Mia pozna przyjaciółkę, która podobnie jak ona, emigrowała do USA, tylko że z Meksyku. Jednak szkoła to także miejsce pełne wyzwań – wyśmiewające Mię dzieci, niesprawiedliwa (czasami) nauczycielka, angielska gramatyka. Jednak mimo przeciwności Mia dąży do spełnienia marzeń (a te ma wielkie). Nie poddaje się i nawet innym dodaje skrzydeł.

„Motel Calivista” to książka, która jest jak promyk słońca w dzień, w którym nie miałaś ochoty wystawić choćby małego palca spod kołdry. Jak niespodziewany uśmiech nieznajomej osoby, który odwzajemniłaś i od razu świat wydał się mniej upierdliwy. Jak to uczucie, gdy po zimowym spacerze bierzesz łyk rozgrzewającej herbaty pachnącej pomarańczami. Taka właśnie jest historia Mii – podnosi na duchu, gdy myślisz, że gorzej już być nie może.

„Motel Calivista”, Kelly Yang

Wydawnictwo Zygzaki, 2022

Liczba stron: 368

Wiek: 10+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *