1+,  2+,  3+,  4+,  5+,  Kartonówki,  Picturebook

„Pa, pa, baloniku!”

Wielowymiarowość i uniwersalność to cechy, których zawsze szukam w książkach dla najmłodszych odbiorców i odbiorczyń. I ilustracje. Te najpiękniejsze wcale nie są kalką rzeczywistości, ale bywają jej interpretacją, nierzadko odważną. Bo przecież każdy widzi świat inaczej. I nawet taki żółty balonik, który pewnego dnia wymknie się z pokoju dziewczynki, dla każdego może mieć inne znaczenie.

Pa, pa, baloniku!
Pa, pa, baloniku!

Może to symbol straty, zguby? Może to marzenie szybujące ponad dachami domów? A może w środku balonika zamknięte jest zmartwienie, jakiś smutek, który dobrze, aby odleciał hen, daleko? Sam_a będziesz wiedzieć najlepiej, czym dla Ciebie okaże się żółty balonik. Twoje dziecko może w nim zobaczyć coś jeszcze innego. To naprawdę ekscytujące.

„Pa, pa, baloniku!” to książka wielowymiarowa i uniwersalna.

Nadawanie wielorakich znaczeń symbolom umieszczonym w książkach, sprawia, że można je czytać na wiele sposobów. Codziennie możesz je odkrywać na nowo, możesz też do nich wracać po czasie. Dlatego „Pa, pa, baloniku!” nie jest książką na jeden raz. Może stać się wyszukiwanką, słownikiem i symboliczną opowieścią. Pomocą przy wyjaśnianiu abstrakcyjnych pojęć i ćwiczeniem wyobraźni. A nawet terapeutyczną historyjką, która pomoże uporać się ze stratą i trudnymi emocjami. A gdy balonik powędruje aż do gwiazd, może zamienić się w jedną z nich i co wieczór puszczać błyszczące oczko.

Pa, pa, baloniku!

Agatha Loth-Ignaciuk (tekst) i Małgorzata Nowak (ilustracje) stworzyły przemyślaną historię, która płynie (frunie) lekko. Która sprawia wrażenie nieco magicznej, ale przecież osadzona jest w dobrze znanych realiach – dom, podwórko, miasto, kraj itd. Te okolice i przestrzenie nie mają konkretnych nazw i właśnie dlatego wydają się tak bliskie i znajome. Takie Twoje. I tak jak na podwórku przed domem dziewczynki dostrzeżesz trzepak, który zapewne przywoła na myśl wspomnienia z dzieciństwa, tak i odlatujący żółty balonik, może Ci przynieść myśli radosne, tęskniące lub nostalgiczne.

„Pa, pa, baloniku!” to projekt bardzo udany. Twórczy, nieszablonowy i otwierający głowy. Całość jest dynamiczna, szczegółowa i nasycona (treść- znaczeniami, a ilustracje – intensywnymi kolorami). I właśnie dlatego szybko się nie znudzi!

Pa, pa, baloniku!

„Pa, pa, baloniku!”, Agata Loth-Ignaciuk, Małgorzata Nowak

Wydawnictwo Druganoga, 2023

Liczba stron: 16

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *