8+,  9+,  Dla nastolatków,  Edukacyjne

„Sieciaki”

Dzieci i Internet mogą być mieszanką wybuchową, groźną i niebezpieczną. Ale nie muszą. Internet nie jest czystym złem, opanowującym głowy małoletnich. Może być źródłem fascynujących informacji, dobrej rozrywki, a także ułatwiać kontakty z innymi ludźmi. Należy tylko wiedzieć, jak go mądrze wykorzystywać, aby nie dopuścić do tego, aby to on wykorzystał nas.

O niebezpieczeństwach Internetu, ale również o jego pozytywnych stronach są właśnie książki Łukasza Wojtasika „Sieciaki. Misja: Bezpieczny Internet” i „Sieciaki. Twarzozmieniacz i wielka gala fejmu”. Stworzone po to, aby wspierać dzieci i rodziców w korzystaniu z Internetu w sposób nieszkodliwy. Na dodatek napisane są jak wciągające przygodówki, z bohaterami bliskimi młodym czytelnikom i sytuacjami być może znajomymi z własnego podwórka.

Są Sieciaki i Sieciuchy. Ci pierwsi to grupka przyjaciół, którzy z pomocą Sztucznej Inteligencji odkrywają Czyste Zło i rozpracowują jego plan szerzenia krzywd i podłości w internecie. Sieciuchy są natomiast poddanymi Czystego Zła – rozsiewają w sieci kłamstwa i oszczerstwa, doprowadzają innych do szału bełkotem wypowiedzi, wykradają informacje oraz rozsyłają spam. Robią wszystko, aby zawładnąć młodymi umysłami i ulepić je po swojemu. Czy Sieciuchy dopną swego?

Akcja Sieciaki.pl

Bardzo mocno kibicuję wszelkim akcjom, których celem nie jest wyłącznie straszenie, zakazywanie i nakazywanie, a pokazywanie również korzyści i radości z korzystania z Internetu. Projekt sieciaki.pl działa już od kilkunastu lat i edukuje w kwestiach związanych z hejtem w sieci, cyberprzemocą, prywatnością, bezpieczeństwem danych czy netykiety. Książki „Sieciaki” są rozwinięciem tej akcji i zachętą do przyjrzenia się swojej codzienności, nawykom i podejściu do Internetu. Nienachalnie oderwą dzieciaki od ekranów i przypomną, że prawdziwe życie toczy się w realu, a na jego jakość nie mają wpływu lajki czy komentarze pod zdjęciem na FB, czy IG. A jeśli chcemy korzystać z sieci, to róbmy to w sposób bezpieczny i świadomy.

„Sieciaki: Misja Bezpieczny Internet”, „Sieciaki” Twarzozmieniarz i wielka gala fejmu”, Łukasz Wojtasik

Ilustracje: Maciej Łazowski

Wydawnictwo Muchomor, 2020, 2021

Liczba stron: 125, 70

Wiek: 8+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *