6+,  7+,  8+,  9+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Inny niż wszyscy”

„Skąd wiadomo, że jest się normalnym? Skąd się wie, że jest się takim jak wszyscy?”

Z wyglądu filigranowa książeczka, niepozorna, a porusza temat istotny, filozoficzny i głęboki. Bo czym jest normalność? Jaka jest jej definicja? To właśnie zagwozdka, która nie daje spokoju Dawidowi, bohaterowi książki „Inny niż wszyscy”.

Inny niż wszyscy

To nie o Dawidzie dzieci w szkole mówią, że jest inny, a o Oskarze. Oskar lubi ugniatać w dłoniach plastelinę, zwłaszcza wtedy, gdy jest zamyślony. Na jego biurku przybory ułożone są w misterny stosik. Często zadaje dociekliwe pytania i pasjami zgłębia szczegóły interesujących go tematów. Nie mówi zbyt dużo, za to dużo spaceruje po szkolnym podwórku, stawiając długaśne kroki. Czy to coś nienormalnego?

Okaże się, że Oskar ma zespół Aspergera. Ta informacja spowoduje niemałe zamieszanie w klasie, sprowokuje sporo pytań i wywoła różne reakcje. Zwłaszcza w głowie Dawida pojawią się szczególne rozważania, wątpliwości i niepewność. Przecież czasami zachowuje się podobnie jak Oskar.

Inny niż wszyscy

Czym jest inność? A może każdy jest inny na swój sposób?

„Inny niż wszyscy” to książka mądra i przemyślana. Nie ocenia, nie daje odpowiedzi, za to pozostawia dużo przestrzeni do rozmów. Nie tylko o inności czy normalności, ale również o przyjaźni, zrozumieniu, złośliwości, o relacjach z najbliższymi. Zespół Aspergera zdaje się być w tej książce punktem wyjścia do rozważań, ale sam w sobie nie jest pominięty czy zbagatelizowany. To ważne, aby dostrzegać innych, innych niż wszyscy…

Inny niż wszyscy

Chociaż temat może wydawać się poważny i trudny, to nie przytłacza. Historia opowiedziana jest z perspektywy Dawida, będzie trochę żartu, dystansu, dlatego całość czyta się lekko i miło. Książkę polecam zwłaszcza dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, najlepiej do czytania z rodzicem. To idealna okazja do głębszych rozmów.

Inny niż wszyscy

„Inny niż wszyscy. Opowiadanie o chłopcu, który chce wiedzieć, czy jest normalny”, Per Nilsson

Ilustracje: Pija Lindenbaum

Wydawnictwo Zakamarki, 2017

Liczba stron: 68

Wiek: 6+

Jeśli cenisz szwedzką literaturę dziecięca, to tutaj podrzucam inne szwedzkie pozycje: „Rodzina Obrabków i urodzinowy skok”, „Niech żyje tata Alberta”, „Mój przyjaciel Stefan”, „Chłopiec, dziewczynka i mur”, „Chcemy nasze czapki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *