6+,  7+,  8+,  9+,  O emocjach

„Strach ma wielkie oczy. Książka, która dodaje odwagi”

Książka o strachu, która nie straszy, a oswaja z lękiem. Która problemów nie zamiata pod dywan, a pozwala im wyjść na światło dziennie, aby łatwiej je zrozumieć. Bo strach jest w każdym z nas, bez względu na wiek. A czy można bać się sprawdzianu? Jasne, że tak. A burzy? Jak najbardziej! Tak samo, jak spotkania z nieznajomymi, pierwszych kolonii, udziału w zawodach. I choć strach ma wielkie oczy, to i tak sam nie zniknie.

Strach ma wielkie oczy
Strach ma wielkie oczy

O tym wszystkim opowie Ci Franek, bohater książki „Strach ma wielkie oczy”. Franek powie, jak się czuje, gdy jest przestraszony. Pokaże również sytuacje, które ten strach wywołują. Wyjaśni, że to nie fair bagatelizować dziecięce problemy. Skoro Franek mówi, że boi się sprawdzianu, to tak właśnie jest. Podpowie Ci, co robić, gdy dopadnie Cię strach, a rodzicom zdradzi, co robią jego bliscy, aby pomóc mu w tych trudnych sytuacjach.

Strach ma wielkie oczy

„Strach ma wielkie oczy” to książka dla dzieci i rodziców

Można mieć wielkie oczy ze strachu, a można je też szeroko otworzyć, gdy czytasz takie książki, jak ta. Dlaczego? Bo ta książka uzmysławia, jak bardzo dzieci potrzebują wsparcia mądrych dorosłych. I jak bardzo nie powinny zostawać same ze swoimi problemami. „Strach ma wielkie oczy” jednak nie moralizuje i nie ocenia. Siła tej książki tkwi w łagodnym podejściu, czułości i bliskości. Bije od niej szacunek zarówno do dziecka, jak i do opiekuna.

Strach ma wielkie oczy
Strach ma wielkie oczy

Doceniam narrację w pierwszej osobie i to, że Franek dzieli się swoimi myślami, obawami, ale też rozwiązaniami. Dzięki temu staje się bliski każdemu dziecku, a jego rodzice i otoczenie w naturalny sposób prezentują pożądane zachowania i reakcje.

Magdalena Krzyżak, psycholożka i psychoterapeutka, napisała też kilka słów dla rodziców. Nie można pominąć tej strony. Jest tak samo cenna, jak cała reszta.

Ogromnie polecam tę książkę do wspólnego czytania, do odszukiwania na jej stronach siebie samych, do dyskutowania i rozważania. Idealna na trudne momenty i wtedy, gdy dziecko czeka coś nowego i nieznanego. Powinna znaleźć się w każdym domu, bibliotece i szkole. Must have!

„Strach ma wielkie oczy. Książka, która dodaje odwagi”, Magdalena Młodnicka

Wydawnictwo Jedność dla dzieci, 2020

Liczba stron: 40

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *