7+,  8+,  9+,  O emocjach

„Dziewczynka z wielkimi marzeniami”

Oto książka dla tych, którzy nie raz chcieli się poddać. Którzy w siebie wątpią i wydaje im się, że nie mają już siły. Nie jest jednak dla marzycieli, którzy tylko snują upragnione wizje i nie działają. „Dziewczynka z wielkimi marzeniami” to opowieść o wielkich pragnieniach, ale też ciężkiej pracy, wytrwałości i cierpliwości.

Dziewczynka z wielkimi marzeniami

Największym marzeniem Josephine jest osiągnięcie mistrzostwa w gimnastyce artystycznej. Ma 8 lat i właśnie wzięła udział w pierwszych w swoim życiu zawodach. Zajęła ostatnie miejsce. Jak się teraz czuje? Jest załamana, straciła wiarę w siebie i chęć do dalszych treningów. Chce się poddać. Na dodatek w tym trudnym momencie nie ma przy niej mamy, która właśnie odbiera nagrodę na oscarowej gali. Mama jest utalentowaną i znaną aktorką, a ona? Totalnie położyła swoje pierwsze zawody.

Dziewczynka z wielkimi marzeniami
Dziewczynka z wielkimi marzeniami

Czytając tę opowieść, poczujesz buzujące w bohaterce emocje. W Josephine najpierw narasta frustracja, złość i gniew. Na siebie, na mamę, na jurorów. Potem zalewa ją ogromna tęsknota, bezradność i samotność. W końcu czuje się na tyle zniechęcona do dalszej pracy, że niemal ze spokojem decyduje się porzucić swoje marzenia. Na szczęście pojawi się wtedy mama. Opowie córce intrygującą historię o wielkich marzeniach, o wytrwałości, uporze i odpowiedzialności. Czy przywróci w Josephine ducha walki?

„Dziewczynka z wielkimi marzeniami” to opowieść o pragnieniach i zagubieniu

„Dziewczynka z wielkimi marzeniami” to książka, która podejmuje kilka istotnych spraw. Po pierwsze mówi wprost, że marzenia (zwłaszcza te wielkie) nie spełniają się ot tak. Potrzebne są praca, wiara i niezłomność. Po drugie to obraz relacji między córką a matką (której często nie ma w domu). Relacji pełnej miłości i ciepła, motywacji, wsparcia i bliskości. Po trzecie pojawia się wątek nowego partnera mamy. Jest zazdrość, samotność i poczucie niesprawiedliwości.

Dziewczynka z wielkimi marzeniami
Dziewczynka z wielkimi marzeniami

Choć historia wydaje się nieprawdopodobna (światowej sławy aktorka i jej córka, która ostatecznie spełni marzenia), to przecież takie właśnie są marzenia. Wydają się nierealne, ale jeśli konsekwentnie dążysz do ich spełnienia, stają się rzeczywistością. Mimo chwil zwątpień.

Podrzuć tę książkę dziecku, które traci wiarę w siebie i chce zrezygnować z czegoś, co daje mu radość. Dodasz mu skrzydeł.

„Dziewczynka z wielkimi marzeniami”, Agnieszka Ewa Rybka

Wydawnictwo Skrzat, 2022

Liczba stron: 64

Wiek: 7+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *