6+,  7+,  8+,  9+,  Dla nastolatków,  Edukacyjne

„Szkoła rysowania”

Nie będę robić długiego wstępu i napiszę wprost. Jeśli znasz dziecko, które lubi rysować, chce tę umiejętność szlifować, a może zdobyć ją od postaw, to „Szkoła rysowania” jest książką, którą powinnaś mu/jej sprezentować. Gwarantuję, że zobaczysz zachwyt na twarzy obdarowanego/ej. Szczerze mówiąc, to ja również jestem tą książką zachwycona, choć zawsze uważałam, że narysowanie w miarę symetrycznego koła udaje się tylko zawodowcom.

Szkoła rysowania
Szkoła rysowania

Co zatem jest tak wyjątkowego w tej książce? Na pewno mądry wstęp od autorki, w którym podkreśla, że rysowanie to przede wszystkim praktyka, to regularne ćwiczenie ręki i cierpliwość. Wcale nie musisz mieć talentu, ale wytrwałość już tak. Świetnie, że dobrych kilka stron autorka poświęca na wprowadzenie w same kwestie techniczne (co przydaje się podczas rysowania, od czego zacząć, czym wymazywać szkic, jak panować nad ołówkiem, jakie są techniki cieniowania). A potem czeka na Ciebie aż 100 projektów do szkicowania. Każdy wyczerpująco opisany i rozrysowany, aby krok po kroku szlifować swoje umiejętności.

Szkoła rysowania
Szkoła rysowania
Szkoła rysowania

„Szkoła rysowania” to książka, która nie tylko pokazuje, jak wykonać szkic. Ona też motywuje i dodaje odwagi.

Podoba mi się, że książka stopniuje poziom zaawansowania. Pierwsze szkice wydają się prostsze (misa z pomidorami, tulipan czy kompozycja brył), niż te z z końcowych rozdziałów (tańczące dziewczynki, wojownik w ruchu czy zorza polarna). Natalia Berlik mocno też zachęca, aby swoich pierwszych prób nie zgniatać w kulkę i nie rzucać w kąt. Dobrze je zbierać, aby za jakiś czas gołym okiem dostrzec postępy. Dlatego właśnie myślę o „Szkole rysowania” jak o książce, która motywuje, dopinguje i dodaje odwagi. I oczywiście ma przepiękne szkice 🙂

Szkoła rysowania

I choć szkicując tulipana, Basia złościła się, że nie jest taki, jak w książce, to z każdym kolejnym rysunkiem frustracja ustępowała. Aż do momentu, gdy naszkicowała psa i poczuła zadowolenie i dumę. Książki nie odkładamy, jeszcze jakieś 90 projektów do naszkicowania przed nami (tak, dobrze czytasz, ja też zaczęłam rysować. Może kiedyś pokażę Ci efekty ;)).

„Szkoła rysowania. Rozwiń swój artystyczny talent”, Natalia Berlik

Wydawnictwo Wilga, 2022

Liczba stron: 240

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *