5+,  6+,  7+,  8+,  9+,  Dla nastolatków

„12 miesięcy byliśmy szczęśliwi (a potem nam było już tylko wesoło)

Postanowiłam, że ostatnia w tym roku książka, którą Wam pokażę, powinna być wyjątkowym zwieńczeniem ostatnich 12 miesięcy. A „12 miesięcy byliśmy szczęśliwi” nadaje się do tego znakomicie. To książka pełna symboli, ukrytych znaczeń, rzeczy ważnych i drobnostek. Sami zobaczcie…

Czy jest to 12 miesięcy, którym autorka nadała ludzkie cechy, czy może 12 osób, które można określić za pomocą specyfiki każdego miesiąca? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że każdy miesiąc, jak każdy napotkany na życiowej drodze człowiek, coś nam daje i coś zabiera.

Styczeń być może podzieli się z Tobą sernikiem na zimno, kwiecień trochę plecie, ale za to ładnie wygląda. „Sierpień to szczyt wszystkiego (…) dumny, wspaniały, zagląda za horyzont”. I deszczowy listopad, który „wszystko podkula i chowa w ramionach”.

A z każdej strony spoglądają na nas rumiane twarze staruszków, zgarbionych, lecz ciągle żwawych, grających na flecie, skrzypcach czy rzucających ziarna gęsiom. W tle pagórki, pola, drzewa. Konie skubią trawę, kury dziobią w ziemi, pszczoły uwijają się dookoła ula. Gdzieniegdzie pojawi się kolorowa kapliczka, dom w oddali czy izba, do której grudzień wścibia mroźny nos. Agata Juszczak w ilustracjach uchwyciła momenty proste, może nawet błahe, ale to z nich głównie składa się cały rok. Jest tu nastrój sielskości, ale też czającego się niepokoju. Beztroski, może nawet marazmu, ale również oczekiwania.

Książka Agnieszki Wolny-Hamkało i Agaty Juszczak pełna jest poetyki, metafor, określeń niejednoznacznych, ale też tych wprost. To może być jedna z najcudowniejszych literackich podróży, w jaką zabierzesz swoje dziecko i siebie. Taka, która zostaje na długo, a powracać można do niej wielokrotnie. Uwrażliwia, kształtuje literacką estetykę, pokazuje, jak ciekawa jest zabawa słowem i skojarzeniami.

Cudowności!

„12 miesięcy byliśmy szczęśliwi (a potem nam było już tylko wesoło)”, Agnieszka Wolny-Hamkało

Ilustracje: Agata Juszczak

Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2019

Liczba stron: 56

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *