„Jak dawniej żyły dzieci”
Zdarza się, że po przeczytaniu z Basią jakiejś książki, nachodzi mnie refleksja, że odkąd zostałam mamą, wiem więcej. Nie, nie tylko o dzieciach (a przynajmniej o jednym dziecku), ale o świecie, nauce, przyrodzie, historii. To dlatego, że rynek książek dla dzieci pęka w szwach od edukacyjnych tytułów i są to często wyśmienite pozycje. Jedną z nich jest książka „Jak dawniej żyły dzieci”, która przenosi w czasie i pozwala podejrzeć życie starożytnych kultur.
Tak więc razem z Mat zajrzysz do jaskini Lascaux i dowiesz się, w jaki sposób powstały najstarsze malowidła ścienne. Itza oprowadzi Cię po jednym z pierwszych miast na świecie, po Çatalhöyük. Zajrzysz też do jego domu, w którym nie ma okien, a wchodzi się i wychodzi przez dziurę w suficie po drabinie. Z Arą popłyniesz po Nilu i poznasz historię piramid. A Freya opowie Ci o królewskim pogrzebie wikingów (w grobie na łodzi znajdowały się nie tylko zwłoki króla, ale również biżuteria, planszówki (!), miecze, topory, linki na ryby, tarcze, sanie, 3 mniejsze łódki, konie, psy i pawie).
„Jak dawniej żyły dzieci” to fascynująca podróż w czasie
„Jak dawniej żyły dzieci” to fascynujące opowieści o starożytnych kulturach, o ich codzienności, pracy, zabawie, zwyczajach i sposobach na życie. Znajdziesz tu ciekawostki o epoce paleolitu, neolitu, o Sumerach, starożytnych Egipcjanach i Olmekach, o kulturze scytyjskiej, o Aleksandrii, wikingach i o epoce Heian w Japonii. Każda z kultur opisana jest w formie zbioru ciekawostek, które są jak haczyki zarzucane na dziecięcą ciekawość. Jeśli dziecko ma zajawkę na takie tematy, to na pewno będzie chciało sięgać po kolejne źródła.
Niebywale atrakcyjna książka, w której tekst i ilustracje intensywnie działają na wyobraźnię. Nagle staniesz się jednym z budowniczych piramidy, scytyjskim jeźdźcem na koniu albo japońskim rycerzem.
Polecam tę książkę starszym przedszkolakom, bo pomoże w rozumieniu takich abstrakcyjnych pojęć jak historia, czas, kultura. A w przyszłości może sprawić, że omawianie starożytności na lekcjach historii będzie cudowną przygodą (o ile nauczyciel tego nie schrzani 😉 ).
„Jak dawniej żyły dzieci”, Ben Hubbard, Christiane Engel
Wydawnictwo HarperKids, 2022
Liczba stron: 64
Wiek: 6+