6+,  7+,  8+,  Edukacyjne

„Jak dawniej żyły dzieci”

Zdarza się, że po przeczytaniu z Basią jakiejś książki, nachodzi mnie refleksja, że odkąd zostałam mamą, wiem więcej. Nie, nie tylko o dzieciach (a przynajmniej o jednym dziecku), ale o świecie, nauce, przyrodzie, historii. To dlatego, że rynek książek dla dzieci pęka w szwach od edukacyjnych tytułów i są to często wyśmienite pozycje. Jedną z nich jest książka „Jak dawniej żyły dzieci”, która przenosi w czasie i pozwala podejrzeć życie starożytnych kultur.

Jak dawniej żyły dzieci
Jak dawniej żyły dzieci

Tak więc razem z Mat zajrzysz do jaskini Lascaux i dowiesz się, w jaki sposób powstały najstarsze malowidła ścienne. Itza oprowadzi Cię po jednym z pierwszych miast na świecie, po Çatalhöyük. Zajrzysz też do jego domu, w którym nie ma okien, a wchodzi się i wychodzi przez dziurę w suficie po drabinie. Z Arą popłyniesz po Nilu i poznasz historię piramid. A Freya opowie Ci o królewskim pogrzebie wikingów (w grobie na łodzi znajdowały się nie tylko zwłoki króla, ale również biżuteria, planszówki (!), miecze, topory, linki na ryby, tarcze, sanie, 3 mniejsze łódki, konie, psy i pawie).

Jak dawniej żyły dzieci
Jak dawniej żyły dzieci

„Jak dawniej żyły dzieci” to fascynująca podróż w czasie

„Jak dawniej żyły dzieci” to fascynujące opowieści o starożytnych kulturach, o ich codzienności, pracy, zabawie, zwyczajach i sposobach na życie. Znajdziesz tu ciekawostki o epoce paleolitu, neolitu, o Sumerach, starożytnych Egipcjanach i Olmekach, o kulturze scytyjskiej, o Aleksandrii, wikingach i o epoce Heian w Japonii. Każda z kultur opisana jest w formie zbioru ciekawostek, które są jak haczyki zarzucane na dziecięcą ciekawość. Jeśli dziecko ma zajawkę na takie tematy, to na pewno będzie chciało sięgać po kolejne źródła.

Jak dawniej żyły dzieci

Niebywale atrakcyjna książka, w której tekst i ilustracje intensywnie działają na wyobraźnię. Nagle staniesz się jednym z budowniczych piramidy, scytyjskim jeźdźcem na koniu albo japońskim rycerzem.

Polecam tę książkę starszym przedszkolakom, bo pomoże w rozumieniu takich abstrakcyjnych pojęć jak historia, czas, kultura. A w przyszłości może sprawić, że omawianie starożytności na lekcjach historii będzie cudowną przygodą (o ile nauczyciel tego nie schrzani 😉 ).

„Jak dawniej żyły dzieci”, Ben Hubbard, Christiane Engel

Wydawnictwo HarperKids, 2022

Liczba stron: 64

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *