4+,  5+,  6+,  O emocjach,  Serie

„Adelka i trudne słowo na 'e'”

Adelka i trudne słowo na e

Zacznę od pozornie prostego pytania – czy wiesz, jaki jest ulubiony kubek Twojego dziecka? A czy wiesz, który był nim tydzień temu? A wczoraj? Który może być ulubiony w czasie choroby? „Adelka i trudne słowo na 'e’ ” udowadnia, że ryzyko domowych kłótni wzrasta proporcjonalnie do ilości posiadanych kubków. A tak na serio to Anna Bichalska sprytnie wplotła w historię o codzienności pewnej rodziny sprawy ważne i nie zawsze łatwe. Bo czy empatię po prostu w sobie się ma, czy trzeba się jej nauczyć? A czy fajniej jest być dorosłym, czy może dzieckiem?

Adelka i trudne słowo na e
Adelka i trudne słowo na e

Adelka jest chora i musi zostać w domu. Tata jest w pracy, mama też. Tylko że mama pracuje w domu, przy komputerze (ostatnio częsty motyw w książkach dla dzieci. W realiach chyba też 😉 ). Adelka chce pić. Mama przynosi sok w szklance, a Adelka chciała przecież w kubku. Mama przelewa więc sok do kubka, jednak ten żółty w motylki nie jest ulubionym jej córki. Sok trafia do kubka zielonego, który jak się możesz domyślić, nie jest aktualnie nr 1 na liście najlepszych kubków Adelki. Zabawa w kubki trwa, aż mama wspomina coś o dziwnym słowie – empatii (w międzyczasie będzie jeszcze zabawa znana większości rodzicom „ten syrop wcale nie jest taki zły”).

Adelka i trudne słowo na e

„Adelka i trudne słowo na „e” to książka o empatii, zrozumieniu i szanowaniu potrzeb innych

I właśnie wokół empatii, wzajemnego zrozumienia i szanowania swoich potrzeb jest „Adelka i trudne słowo na 'e'”. Kto pamięta „Adelkę i kota wyjątkowego”, ten już wie, jaki klimat towarzyszy kolejnej części. Jest tu zatem spokojnie (choć Adelka jest markotna, a mama poirytowana), czule i mądrze. Jest przestrzeń na trudne emocje, na rozmowy, przytulasy i picie z tatą kakao.

A czy Adelka zrozumie, czym jest empatia? Tak, zwłaszcza wtedy, gdy zamienią się z mamą rolami.

Cenię książki, od których bije ciepło, optymizm. Które otulają czytelnika tak, jak niebieska Empatia otula Adelkę na okładce. Dlatego, jeśli potrzebujesz książki, która wyciszy, ukoi i uwrażliwi Twoje dziecko, to sięgnij śmiało po „Adelkę i trudne słowo na 'e'”.

Adelka i trudne słowo na e

Tu kupisz książkę w dobrej cenie 🙂

„Adelka i trudne słowo na „e””, Anna Bichalska

Wydawnictwo BIS, 2022

Liczba stron: 48

Wiek: 4+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *