5+,  6+,  7+,  O przyjaźni i relacjach

„Ulica Pazurkowa”

Mam słabość do ciepłych, pozytywnych i spokojnych książek dla dzieci. Do takich, które nie krzyczą całe sobą, nie atakują dynamiką i nie osaczają. Takich, w których mogę się poczuć, jak jedna z bohaterek. A przynajmniej chciałabym taka być, wyważona i wyrozumiała. Bo dorośli z ulicy Pazurkowej są mądrzy i uważni (choć nie pozbawieni wad i przywar). Dzieci natomiast czują się tu swobodnie i bezpiecznie. Każdy dzień uczy je czegoś nowego, empatii, bycia pomocnym, troskliwości i przyjaźni. Bo „Ulica Pazurkowa” to miejsce otwarte na wszystkich. Na ludzi i zwierzęta.

Ulica Pazurkowa
Ulica Pazurkowa

Zacznę od końca, bo właśnie pojawił się trzeci tom tej urzekającej serii, „Ulica Pazurkowa. Matylda i Klopsik”. Tym razem do sześciorga przyjaciół z Pazurkowej dołączy kuzynka Marysi i jej mops Klopsik. Matylda, tak ma na imię dziewczynka, nie potrafi odnaleźć się w nowym towarzystwie. Prawdę mówiąc, traktuje nowych znajomych z wyższością, wydaje się zarozumiała i niemiła. Nie wypuszcza z rąk Klopsika, którego codziennie naciera fiołkowym kremem. Przecież nie może pachnieć jak każdy inny pies. Czy ekipa z Pazurkowej zaakceptuje Matyldę i jej psa? A może to Matylda odnajdzie w sobie luz i otworzy się na nowych znajomych?

Ulica Pazurkowa

„Ulica Pazurkowa” to pozytywna seria o pozytywnych ludziach

Przed „Matyldą i Klopsikiem” są jeszcze dwa inne tomy. „Na tropie Ogryzka” i „Nowi lokatorzy”. Wszystkie opowiadają o przygodach sąsiadów z domu przy Pazurkowej. Będzie tu rodzina Kociejków, która przygarnie kota Ogryzka (a tak naprawdę kotkę Ogryzkę). Będzie pan Pękalski, który ciągle pęka ze śmiechu. Śpiewaczka operowa, pani Ćwierkalska i trębacz, pan Przygrywka. Znajdzie się też miejsce dla osiedlowego marudy, pana Marudki. A to jeszcze nie wszyscy.

Ulica Pazurkowa

Społeczność ulicy Pazurkowej powiększy w drugim tomie „Nowi lokatorzy”. To właśnie wtedy do piątki dzieci dołączy Karol, niewidomy chłopiec. Razem z rodzicami i psem Pierogiem wprowadzi się do mieszkania po pani Ćwierkalskiej (ta natomiast zamieszka z panem Przygrywką. A jak do tego dojdzie, musisz sama przeczytać 😉 ). Jak dzieci zareagują na niewidomego kolegę? Zupełnie normalnie. Jak na każdego innego nowego sąsiada. Z otwartością, ciepłem i życzliwością. To chyba moja ulubiona część.

Polecam Ci całą serię, bije od niej serdeczność, uważność, ale też dobry humor.

A książkę kupisz tu!

„Ulica Pazurkowa”, Aleksandra Struska-Musiał

Ilustracje: Monika Rejkowska

Wydawnictwo BIS, 2022

Liczba stron: 64

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *