6+,  7+,  8+,  9+,  Edukacyjne

„Co wstrząsa Ziemią?”

W Basi przypadku to była miłość od pierwszego wejrzenia. „Mamo, a jest tam o tsunami? Jest? No pokaż!”. Możesz sobie wyobrazić, że wykrzykując te słowa, wyrywała mi książkę z ręki i podskakiwała, jakby co najmniej było trzęsienie Ziemi 😉 Żarty żartami, ale ta książka jest o sprawach poważnych i nie rzadko katastrofalnych. „Co wstrząsa Ziemią?” jest o wulkanach, cyklonach, tsunami, lawinach, czyli o tym wszystkim, co za każdym razem nam udowadnia, jak mali jesteśmy w kontekście historii Ziemi.

Co wstrząsa Ziemią?
Co wstrząsa Ziemią?

Może i jesteśmy mali czy nieistotni, ale za część zmian i katastrof klimatycznych jesteśmy po prostu odpowiedzialni. To trzeba wziąć na klatę i po prostu zmienić. „Co wstrząsa Ziemią?” mocno to uświadamia.

Zostawię już wątek ekologiczny, a skupię się na tym, że „Co wstrząsa Ziemią?” to fenomenalna uczta dla każdego dzieciaka zafascynowanego potęgą natury. Ile tu jest ciekawostek, atrakcyjnych grafik, faktów, wskazówek i rzetelnych informacji, to szok! A ile ja się przy okazji dowiedziałam (za to kocham dobre książki dla dzieci ;)).

Co wstrząsa Ziemią?

„Co wstrząsa Ziemią?” to książka o potędze natury ze wszystkimi jej skutkami

Dowiesz się, jak dochodzi do trzęsienia Ziemi, jak rozpoznać, że do brzegu zbliża się fala tsunami, jakie były największe erupcje wulkanu na świecie i jakie są skutki cyklonów tropikalnych. Znajdziesz podpowiedzi, co zrobić w razie, gdy spotka Cię lawina, gdy usłyszysz ostrzeżenie o tornadzie i gdy widzisz ogromny pożar lasu. Atrakcyjne infografiki wyjaśniają skomplikowane procesy, tak aby całość była przystępna nawet dla sześciolatków (ja bym nawet próbowała z pięciolatkami).

Co wstrząsa Ziemią?
Co wstrząsa Ziemią?

A jeśli Twoje dziecko nie jest zapaleńcem wulkanów, zamieci czy lawin, może nawet odczuwa lęk na samą myśl o trzęsieniu Ziemi, to ta książka rzetelnie i rzeczowo oswoi go z tymi tematami. A wiadomo, że im więcej się wie na dany temat, tym mniej się boi. Bo zazwyczaj boimy się nieznanego.

Polecam tę książkę gorąco jak wulkaniczna lawa i szaleńczo jak niepohamowane tornado 🙂

pożar
zmiany klimatu

„Co wstrząsa Ziemią? Wulkany, cyklony, tsunami, trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe”, Robin Jacobs

Ilustracje: Sophie Williams

Wydawnictwo Kropka, 2022

Liczba stron: 96

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *