4+,  5+,  6+,  7+,  Edukacyjne,  O zwierzętach

„Sekretne życie ptaków”

Nie sądziłam, że „Sekretne życie ptaków” tak mnie zaskoczy. Spodziewałam się standardowej książki przyrodniczej, może czegoś w rodzaju leksykonu lub kompendium. A dostałam fascynującą opowieść o ptasich sekretach. I zdradza je sam Chyży Jerzyk, ptak, który wiele widział i wiele wie.

Opowie więc o ptasich piórach, dziobach i ogonach. Zapozna z ptakami nocnymi, zapracowanymi i rozśpiewanymi. Pokaże, gdzie ptaki wiją gniazda, gdzie migrują i gdzie szukają pożywienia. A także zaskoczy ptasimi rekordami, a także uświadomi, dlaczego powinniśmy troszczyć się o naszą planetę, która jest domem nie tylko dla nas, ale również dla wszystkich zwierząt i roślin.

A to wszystko Chyży Jerzyk przekaże w sposób absolutnie wciągający i intrygujący. Tak, abyś miał/miała wrażenie, że rzeczywiście uchyla rąbka ptasich tajemnic, a Ty możesz co nieco podejrzeć. „Sekretne życie ptaków” jest więc zbiorem fascynujących ciekawostek i informacji, które pobudzą dziecięcą ciekawość i uważność na otaczającą je naturę.

Sekretne życie ptaków

„Sekretne życie ptaków” to książka, która zadziwia ptasimi ciekawostkami.

Zaskakującym dopełnieniem są baśnie, mity i legendy, które pojawiają się co kilka rozdziałów. Jest więc hinduska baśń o dumnym pawiu, mit o ateńskiej sowie czy historia wróbli, które w czasach wojny przenosiły ważne meldunki. Opowieści jest sześć i każda udowadnia, że ptaki to wyjątkowe zwierzęta, które zadziwiały i fascynowały ludzi od wieków.

Sekretne życie ptaków
Sekretne życie ptaków

Bardzo podoba mi się również szata graficzna tej książki. Okładka z tłoczeniami i złoceniami dodaje wyjątkowości, a barwne ilustracje na długo przykuwają uwagę młodych czytelników i czytelniczek. Ilustracje ptaków mają odzwierciedlać ich rzeczywisty wygląd, jednak nie są to szczegółowe rysunki. Myślę, że raczej mają dać ogólne rozeznanie i być dla dziecka zachętą do poszerzenia wiedzy.

„Sekretne życie ptaków” to książka, która łagodnie i radośnie wprowadza dziecko w świat przyrody. To pewnie w dużej mierze zasługa Chyżego Jerzyka, który staje się przewodnikiem w tej podróży oraz sprawia, że razem z nim chcesz wzlecieć do chmur i spojrzeć na ziemię z wysoka. Polecam wszystkim, którzy choć raz zastanawiali się, jak to jest być ptakiem.

Sekretne życie ptaków
Sekretne życie ptaków

„Sekretne życie ptaków”, Moira Butterfield, Vivian Mineker

Wydawnictwo Jedność dla dzieci, 2023

Liczba stron: 48

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *