3+,  4+,  5+,  6+,  O emocjach

„Czesio i trema”

Cieszę się, że Wydawnictwo BUKA poszerzyło swoją ofertę genialnych audiobooków o równie genialne książki papierowe. Niedawno mogliśmy cieszyć oczy znakomitą książką „Mam pomysł!”, a teraz dołączył do niej nowy tytuł – „Czesio i trema”.

Anna Majcherczyk i Kasia Adamek-Chase wzięły na warsztat temat niełatwy i złożony. Jednak oswoiły go, rozłożyły i sprawiły, że uczucie, które często wiąże brzuch na supeł, stało się puszyste i miękkie, choć nadal niezapowiedziane i nieproszone. Mowa oczywiście o tremie. Któż jej choć raz nie zaznał? My, dorośli, zazwyczaj wiemy, jak się z nią obchodzić. I nawet mimo tego, że jesteśmy bardziej doświadczeni (albo przeszkoleni), to i tak radzimy sobie z nią raz lepiej, raz gorzej. A dzieci? Jeśli zostawimy je same z tą emocją pełną zarówno ekscytacji, jak i obawy, to czy będą wiedziały, jak tremę wytrenować?

Gdy mama Czesia stresuje się prezentacją w pracy, to oblewa ją fala gorąca. Gdy tata Czesia, który nie od dziś gra na gitarze, nagle poczuje tremę, to serce wali mu jak młot, a nogi ma z waty. Siostra Czesia natomiast zamienia się w kłębek nerwów na myśl o pierwszym dniu w szkole. I wreszcie Czesio, chłopiec, który na szkolnym przedstawieniu ma zaśpiewać piosenkę. Tylko jak to zrobić, skoro nawet na krok nie odstępuje go olbrzymia, granatowa niedźwiedzica, która specjalizuje się w plątaniu języków, ściskaniu za gardło i oblewaniu potem w najmniej odpowiedniej chwili?

„Czesio i trema” to książka dla każdego, kto potrzebuje zrozumieć i oswoić tę złożoną emocję, jaką jest trema.

Na szczęście Czesia odwiedzi „niewysoki pan w kubraczku i czarnym kapeluszu” do złudzenia przypominający tresera dzikich zwierząt. No bo czy trema to nie jest właśnie takie dzikie zwierzę, które trzeba nieco ujarzmić?

Ta książka nie mówi, że trema jest zła i niepotrzebna. Przecież świadczy o naszym zaangażowaniu. Wystarczy więc się z nią zapoznać, obserwować i zrozumieć. A nadanie jej konkretnego wizerunku (w tym wypadku granatowej niedźwiedzicy), sprawi, że stanie się bardziej znajoma, mniej przerażająca.

„Czesio i trema” to książka, która o emocjach mówi lekko, z humorem i czułością. Pomaga zajrzeć w głąb siebie, nazwać to, co nienazwane i przypomina, jak cenna jest bliskość. A także jak bardzo pomocne są rodzinne uściski mocy!

„Czesio i trema”, Anna Majcherczyk

Ilustracje: Kasia Adamek-Chase

Wydawnictwo Buka, 2023

Liczba stron: 44

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *