3+,  4+,  5+,  Serie

„Franek”

Książki o Jeżyku Franku to najnowsza seria od wydawnictwa Wilga przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym. I choć możesz mieć wrażenie, że to kolejne książki, które oswajają dzieci z regułami otaczającego je świata, to tym razem podejście do tematu jest nieco inne. „Franek mówi dzień dobry” i „Franek sprząta zabawki” skupiają się na dziecięcej perspektywie i na samodzielnym dochodzeniu do odpowiednich wniosków. A przecież umiejętności, do których dochodzi się samemu, cieszą najbardziej.

Fanek mówi dzień dobry
Fanek mówi dzień dobry

Przyglądanie się mamie, która od samego rana wita każdego radosnym uśmiechem i uprzejmym „dzień dobry”, pokaże Frankowi, że w tych dwóch słowach musi tkwić jakaś magia. Bo przecież Franek rano wstał lewą nogą, ale gdy przywitał się czule z mamą, humor od razu mu się poprawił. Podobnie było z panią Lisicą i panem Borsukiem, których spotkali na spacerze. Początkowo poważni i smutni, po przywitaniu się z mamą, stawali się uśmiechnięci. Jeżyk postanowi wykorzystać tę magię w przedszkolu i sprawić radość swoim przyjaciołom.

Fanek mówi dzień dobry
Fanek mówi dzień dobry

„Franek mówi dzień dobry” i „Franek sprząta zabawki” to książki, które oswajają dzieci z otaczającym je światem.

W kolejnej części, „Franek sprząta zabawki”, też zadzieje się magia. Zabawki w przedszkolu, których dzieci nie sprzątnęły przed wyjściem do domu, znikną! Nie będzie klocków, lalek ani kredek. Czy to możliwe, że zrobiło im się przykro, że nikt nie odłożył ich na miejsce i postanowiły się wyprowadzić? A może w tych czarach pomogła pani Sowa, opiekunka z przedszkola? Do jakich wniosków dojdzie Franek wraz z przyjaciółmi?

Kasia Keller napisała książki, które są bardzo uważne na młodych odbiorców i młode odbiorczynie. Autorka doskonale wie, że rodzice są dla nich niezmiernie ważni, a oprócz nich istotni są także rówieśnicy. Podobnie wychowawca lub wychowawczyni z przedszkola. To oni są światem dziecka i to od nich dziecko uczy się pewnych zachowań, reakcji czy umiejętności. Dlatego w swoich historyjkach nie moralizuje, a pozwala dziecku na samodzielne łączenie kropek.

Franek sprząta zabawki
Franek sprząta zabawki

Również ilustracje odpowiadają na potrzeby najmłodszych. Są pozytywne, ciepłe i radosne. Widać na nich emocje i dynamikę, a ich szczegółowość powoduje, że dzieci chętniej skupią na nich uwagę. Są idealnym uzupełnieniem tekstu.

Sięgnij po serię o jeżyku Franku, aby pomóc swojemu dziecku poznawać codzienność. Wspólne czytanie tych książek dodatkowo zbliży Was jeszcze bardziej, a maluchowi da poczucie bezpieczeństwa.

Franek sprząta zabawki
Franek sprząta zabawki

„Franek mówi dzień dobry”, „Franek sprząta zabawki”, Kasia Keller

Ilustracje: Natalia Berlik

Wydawnictwo Wilga, 2023

Liczba stron: 32

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *