6+,  7+,  8+,  9+,  Picturebook,  Serie

„Historia naturalna syren”

Jestem ciekawa, ile osób po przeczytaniu „Historii naturalnej syren” będzie sprawdzało, czy Darcy Delamare, młoda badaczka syren, żyła naprawdę. Ja oczywiście już to zrobiłam i wiem, że… Ha! Nie powiem, bo ten fakt to właśnie jeden z wielu smaczków, jakie znajdziesz w absolutnie zachwycającej książce „Historia naturalna syren”.

Historia naturalna syren
Historia naturalna syren

Płócienna oprawa, srebrne tłoczenia na okładce, niecodzienny format i drobiazgowe ilustracje niczym z albumu przyrodniczego zwiastują książkę niepowtarzalną. A gdy wczytasz się już w treść, to zobaczysz, jak szybko wsiąkniesz w fantastyczny świat syren. Emily Hawkins (autorka) i Jessica Roux (ilustratorka) zbudowały bowiem opowieść tak szczegółową, dopracowaną i wszechstronną, że przypomina ona raczej autentyczny album przyrodniczy niż zbiór legend, mitów i wytworów bogatej wyobraźni obu twórczyń. Zwłaszcza że treść sugeruje, że w XIX wieku Darcy Delamare, kobieta, która w przebraniu mężczyzny, wypłynęła statkiem HMS Challenger na nadzwyczajną wyprawę badawczą, zobaczyła wynurzającą się z morskich fal syrenią postać.

Co więc jest tu prawdą, a co wymysłem? Musisz sam_a ocenić. A może lepiej w ogóle tego nie roztrząsać, tylko pozostać w magicznym świecie syren jak najdłużej…

Historia naturalna syren
Historia naturalna syren

„Historia naturalna syren” to wyjątkowy album, który zabierze Cię w magiczny, podwodny świat.

„Historia naturalna syren” odkrywa tajemnice życia syren z całego świata. Prezentuje ich anatomię (syrenie ogony mogą wyglądem przypominać nawet wodorosty), zwyczaje, cykl życia. Wyjaśnia, w jaki sposób syreny zdobywają pożywienie, jak współpracują z innymi zwierzętami i co stanowi ich zagrożenie. Rozdział, w którym przedstawione są wszystkie gatunki syren, zatrzymał mnie najdłużej. Syrena najeżkowata, nimfa tęczowa, syrena anielska, karaibska królowa; każda z nich wygląda inaczej i bynajmniej żadna nie przypomina słynnej Arielki 😉

Historia naturalna syren
Historia naturalna syren

Ta książka pozwala puścić wodze fantazji, zanurzyć się w świat nieprawdopodobny i niemal poczuć na skórze muśnięcie syreniego ogona. Niebywała praca autorki (ile tu jest ciekawostek!) i ilustratorki (spójrz, jak różnorodnie są przedstawiane syreny) robi ogromne wrażenie i sprawia, że to, co nieprawdopodobne i magiczne, może wydawać się realne. Na tym właśnie polega sekret najpiękniejszych książek dla dzieci!

„Historia naturalna syren”, Emily Hawkins, Jessica Roux

Wydawnictwo HarperKids, 2023

Liczba stron: 64

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *