3+,  4+,  5+,  6+,  7+,  8+,  9+,  Serie

Klasyka literatury dziecięcej, która łączy pokolenia – wznowienia od wydawnictwa Dwie Siostry.

Są takie książki, które nie mają daty ważności. To one łączą pokolenia, u dorosłych wzbudzają nostalgię, a dzieciom pozwalają zajrzeć do świata rodziców, gdy jeszcze byli niedorośli. Dlatego bardzo doceniam starania wydawnictwa Dwie Siostry, które od pewnego czasu przypomina klasykę sprzed lat. Z ich oferty wybrałam sześć tytułów, które wywołują we mnie ciepłe emocje, przywołują wspomnienia i wciąż bawią tak samo jak kiedyś. To klasyka literatury dziecięcej.

Klasyka literatury dziecięcej

Seria „Bajki z okienkami”.

W tej serii znajdziesz książki angażujące, aktywizujące i pobudzające kreatywność. To bajki, które oprócz tego, że dają dużo radości z czytania i oglądania, to jeszcze zapraszają do zabawy. Każda z nich zawiera bowiem elementy do samodzielnego złożenia, wycięcia lub sklejenia. Dzięki temu te udowadniają, że książkami można się bawić na wiele sposobów. Dwa tytuły, które z tej serii lubię najbardziej to: „Ubieramy misia” i „Listy, listy, listy”. Klasyka literatury dziecięcej zawsze kojarzy mi się właśnie z nimi.

„Ubieramy misia” (wiek: 3+)
Autor: Janina Krzemińska
Ilustracje: Stefania Szuchowa

To uroczo rymowana opowieść o pewnym Misiu i jego dniu pełnym przygód. Będzie marynarzem, sprzedawcą lodów, konduktorem, a z lalkami wybierze się na bal. Ale jak się ubrać na te wszystkie okazje? Mali czytelnicy pomogą Misiowi dobrać odpowiednie stroje i wspólnie z nim przeżyją ten wyjątkowy dzień.

Uwielbiam ilustracje w tej książce – dziecięca perspektywa, przytłumione kolory i zakrzywione proporcje sprawiają, że czuję się, jakbym znowu miała pięć lat.

Ubieramy misia
ilustracja z misiem
lody miś i miś wycięty z kartonu
bal misia i lalek
łóżko z poduszką i kołdrą w kratę
ubranka do wycięcia
ubranka do wycięcia
miś w okienku

„Listy, listy, listy” (wiek: 3+)
Tekst: Czesław Janczarski
Ilustracje: Juliusz Makowski

Cenię tę książkę nie tylko za ciepły, rytmiczny tekst i retroilustracje, które przywołują moje dzieciństwo, ale także za to, że przybliża dzisiejszym dzieciom tradycję wysyłania listów i pocztówek. To rymowana historia o podróży listu – od nadawcy aż do adresata na drugim końcu świata. A na końcu książki czekają koperty i akcesoria do zabawy w listonosza.

Ilustracje? Czyste retro! Ograniczona paleta barw – dużo niebieskiego, szarości i żółcieni. Listonosz w klasycznym uniformie, postaci rodem z lat 60.

listy, listy, listy
listonosz
dziewczynki piszące do siebie listy
poczta i koperta
poczta
wędrówka listów
torba listonosza do wycięcia i złożenia

Seria „Mistrzowie ilustracji”.

Ta seria przybliża najmłodszym czytelnikom klasyki literatury, które zilustrowane zostały przez najwybitniejszych polskich artystów. To małe dzieła sztuki – ponadczasowe, pełne uroku, wyjątkowe. Dają je swojemu dziecku, zapoznajesz je ze sztuką w najczystszej postaci. A najlepiej jest kształtować gust literacki i poczucie estetyki od najmłodszych lat.

„Odwiedziła mnie żyrafa” (wiek: 4+)
Autor: Stanisław Wygodzki
Ilustracje: Mirosław Pokora

To pierwsza książka z tej serii, którą przeczytałyśmy z Basią – i od razu wysoko ustawiła poprzeczkę. Żartobliwa historia pewnego mężczyzny, którego odwiedza… żyrafa. Ot tak – chciała się przewietrzyć w Warszawie! Absurdalny pomysł, który pobudza wyobraźnię i prowokuje pytania: A co ty byś zrobiła, gdyby pewnego dnia do twoich drzwi zapukała żyrafa?

Ilustracje są pełne ekspresji – mimika bohaterów, spojrzenie żyrafy próbującej wziąć prysznic… rozkładają mnie na łopatki!

Odwiedziła mnie żyrafa
żyrafa z kwiatkiem w pyszczku
żyrafa pod prysznicem
żyrafa podaje telefon mężczyźnie
żyrafa w kawiarni
żółw i mężczyzna

„Proszę słonia” (wiek: 6+)
Autor: Ludwik Jerzy Kern
Ilustracje: Zbigniew Rychlicki

Dłuższa opowieść dla dzieci już samodzielnie czytających. To historia przyjaźni między chłopcem o imieniu Pinio a porcelanowym słonikiem Dominikiem, który – za sprawą witamin wkładanych do jego trąby – rośnie i ożywa. Pełna przygód, emocji i wzruszeń. Pomaga mierzyć się z kompleksami, buduje wiarę w siebie i pokazuje siłę dziecięcej wyobraźni.

Proszę słonia
chłopiec niesie porcelanowego słonika
chłopiec karmi słonika witaminami
porcelanowy słonik trochę urósł
słoń na linach wciągany przez okno
słoń przykrywa chłopca kołdrą za pomocą trąby
parostatek
chłopiec i słonik

Seria „Mistrzowie światowej ilustracji”.

Tu także znajdziemy klasykę literatury dziecięcej – tym razem w oprawie mistrzów z całego świata.

„Jurka i Wąsik” (wiek: 5+)
Autorka: Annie M.G. Schmidt
Ilustracje: Fiep Westendorp

Pełna humoru opowieść detektywistyczna. Na torach kolejowych pojawia się grupa jeży… i bomba. Kto ją podłożył? I po co? To historia z akcją, zagadką i dynamicznymi ilustracjami, które dodają jej energii i charakteru. Cud, miód!

Jurka i Wąsik
Jurka i pani kelnerka
Jurka i jeże
ludzie
Jurka i Wąsik
Jurka i Wąsik mają medale

„Mały duszek” (wiek: 5+)
Autor: Otfried Preussler
Ilustracje: F. J. Tripp

To opowieść o marzeniach, przyjaźni i odpowiedzialności. Mały duszek z Sowiego Zamku marzy, by zobaczyć świat za dnia. Gdy przez pomyłkę zegarmistrza budzi się w południe, zaczyna się seria nieoczekiwanych wydarzeń. Książka pomaga oswajać lęki, akceptować odmienność, a staroświecki klimat grozy łagodzą humor i ciepło, które znajdziemy w tekście oraz w ilustracjach.

Mały Duszek
Nocne wędrówki zamkowego duszka
Mały Duszek
Duszek i sowa
Duszek w studni
Duszek straszy ludzi na targu
Mały Duszek
Mały Duszek
Mały Duszek

Dlaczego wracamy do książek z dzieciństwa?

Bo to most między pokoleniami, sposób na budowanie więzi i bliskości. To powrót do świata, którego już nie ma – ale którego ślady wciąż w nas są. Lubię też porównywać dawne historie ze współczesnymi, szukać podobieństw, punktów wspólnych.

Jestem pewna, że wspólna lektura takich książek stanie się niezapomnianym przeżyciem – i początkiem wielu pięknych rozmów. Twoje dziecko z pewnością lubi słuchać opowieści o tym, jak byłaś mała. Moja córka też często o to pyta. A ja – uwielbiam jej o tym opowiadać.

Z tymi książkami pretekstów do wspomnień będzie jeszcze więcej.

Zajrzyj na stronę Wydawnictwa Dwie Siostry i wybierz coś dla siebie i swojego dziecka! Bo klasyka literatury dziecięcej łączy pokolenia.

Inne książki od wydawnictwa Dwie Siostry: „Bajtowe wersety”, „To jest Maks”, „Owwa! Ukraina dla dociekliwych”, „Dobra nasza! Polska”, „Przejścia nie ma”, „Gudu i Gwai”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *