3+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Wielka księga superskarbów. To, co naprawdę się liczy” S. Isern

Co jest dla Ciebie największym skarbem? Rodzina? Zdrowie? Miłość? Może podróże? Nie musiałeś pewnie długo się zastanawiać, to wartości, które raz poznane zakorzeniają się w sercu na zawsze, a ich nagły brak jest niezmiernie dotkliwy. Zapytałam Basię, co jest jej największym skarbem. Domyślałam się odpowiedzi, ale mogły to być równie dobrze żelki 😉 Basia powiedziała – „Ty, tata i Kajtek. I jeszcze babcia, dziadek, Amelka i w sumie to wszyscy, których znam” 🙂 Superskarby są niematerialne, czasem zwyczajne, ale zawsze dające poczucie szczęścia. Jeśli zdarza Ci się o nich zapominać, to książka Sussany Isern „Wielka księga superskarbów. To, co naprawdę się liczy” na pewno Ci przypomni.

Na każdej stronie „Wielkiej księgi superskarbów” znajdziesz krótką charakterystykę jednego dziecka i jego superskarbu. Dla Candelli najważniejsze są zwierzęta, którymi opiekuje się i kocha jak najlepszych przyjaciół. Dla Rashida wyjątkową wartością jest czas, chciałby mieć go jeszcze więcej, aby móc się po prostu nudzić. Miguel uwielbia zatapiać się w swoich marzeniach, chciałby zostać naukowcem, gitarzystą, odkrywać nieznane kontynenty i mieć dużą rodzinę. Omar natomiast kocha przyrodę, chce o nią dbać jak najlepiej i zachęca do tego rodzinę i przyjaciół.

Najcenniejsze skarby są tuż obok

Na całą książkę składa się 18 krótkich historyjek, które podkreślają, że dla dzieci, tak samo, jak dla dorosłych, najważniejsze są te wartości, które dają poczucie szczęścia, bezpieczeństwa, niepohamowanej radości i pozwalają być sobą. Susanna Isern (autorka „Postaw się na moim miejscu”) ma niebywałą zdolność malowania obrazów słowem. Jej opisy są poetyckie i charakteryzują się delikatnością i subtelnością. Dzięki stosowaniu porównań, metafor i licznych epitetów są bardzo barwne i atrakcyjne. Nie wiem, czy ktoś inny niż Rocio Bonilla (ilustratorka „Najwyższej na świecie wieży z książek”), mógłby stworzyć do tej wyjątkowej książki ilustracje. Współpraca autorki i ilustratorki jest tu bardzo wyraźna, tekst i obrazy przenikają się, są nierozerwalne. Dodatkowo ilustracje sprawiają wrażenie lekkich jak piórko, miękkich, wręcz otulających swoim ciepłem. Nadają całości uroku i wrażliwości.

„Wielka księga superskarbów” w czarujący i nieco terapeutyczny sposób przypomina o tym, co już mamy i co jest ogromną wartością. Czasami szczęścia nie trzeba daleko szukać, być może jest tuż obok, leży zwinięte w kłębek na naszych kolanach, rośnie w doniczce na parapecie lub śpi w drugim pokoju. By to dostrzec, wystarczy zatrzymać się na chwilę.

Zdaniem Basi

„Myślałam, że ta książka będzie o piratach poszukujących skarbów. Moim superskarbem, tak jak Ernesta, też jest nauczycielka, pani Patrycja z przedszkola” – tutaj Basia robi maślane oczy 😉 Polecamy książkę ciepło, bo czytając ją, robi się ciepło na sercu!

„Wielka księga superskarbów. To, co naprawdę się liczy” Susanna Isern

Ilustracje: Rocio Bonilla

Wydawnictwo Mamania, 2021

Ilość stron: 40

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *