4+,  Edukacyjne

„Wspaniała mądrość mrówek” Philip Bunting

Podczas wspólnego czytania nie tylko Basia uczy się czegoś nowego, bardzo często ja również. Dzięki dzieciom w ogóle można wiele się nauczyć: cierpliwości, panowania nad emocjami czy bezszelestnego otwierania batonika, ale nigdy nie pomyślałabym, że tyle dowiem się o mrówkach! 😉 Wiedziałeś, że gdyby zważyć wszystkie mrówki na świecie, to okazałoby się, że ważą tyle, co wszyscy ludzie na świecie! No mniej więcej 😉 Więcej mrówkowych smaczków znajdziesz w książce Philipa Buntinga „Wspaniała mądrość mrówek”.

We „Wspaniałej mądrości mrówek” uzyskasz odpowiedzi na pytania, które z pewnością nurtowały Cię cały życie, ale bałeś się je zadać:

  • co kochają mrówki?
  • czego mrówki nie lubią?
  • jak powstają kolonie mrówek?
  • kim jest truteń w mrówczej rodzinie? (muszę zacytować: „Truteń. Samiec. Nie wykonuje żadnych prac. Wzlatuje w górę. Bierze udział w rozmnażaniu. Pada trupem.” 😉 )
  • czy mrówki mogą budować mosty z własnych ciał?
  • dlaczego mrówki wydalają feromony?
  • co mrówki zrobiłyby ze słodką posypką?
  • w jaki sposób mrówki pomagają naszej planecie?
  • czego ludzie mogą nauczyć się mrówek?

Fascynujące, prawda? Sprzedam Wam jeszcze jedną ciekawostkę z tej książki: 10 biliardów – podobno tyle jest mrówek na świecie. Nie umiem sobie nawet tego wyobrazić, tym bardziej że mniej więcej po szóstym zerze w milionie tracę rachubę 😉 „Wspaniała mądrość mrówek” to rewelacyjnie opowiedziane ciekawostki o tych małych, ale bardzo silnych owadach. Pełno w niej humoru, zarówno w treści, jak i w ilustracjach. Dzięki temu książkę czyta się lekko, z zaciekawieniem, a informacje zostają w głowie na dłużej. Bardzo spodobała mi się ostatnia część tej książki, w której czytelnik dowiaduje się, że mrówki warto naśladować. Tak jak one, kochajmy rodzinę, nie marnujmy jedzenia i starajmy się pomagać innym.

Zdaniem Basi

Basia słuchała „Wspaniałej mądrości mrówek” z dużym zaciekawieniem, każdą ilustrację prześwietliła na wylot. Dopytywała, dopowiadała i się chichrała. Zwłaszcza gdy przeczytałyśmy o feromonach mrówki, która zjadła na śniadanie fasolkę po bretońsku 😉 Gorąco polecamy, bo lektura tej książki, to zaserwowanie wiedzy w wesoły sposób i inspiracja do obserwowania tych fascynujących stworzeń!

„Wspaniała mądrość mrówek” Philip Bunting

Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2020

Ilość stron: 36

Wiek: 4+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *