6+,  7+,  8+,  9+,  Dla nastolatków,  O przyjaźni i relacjach

„Kot w jednym bucie”

Wszyscy potrzebujemy baśni. Tęsknimy za odrobiną magii, fantastyki i tajemnicą. To w baśniowych historiach, tak nieprawdopodobnych i zaczarowanych, możemy dostrzec to, co jednak prawdziwe, autentyczne i ważne. Przecież najbardziej pouczające opowieści to te, w których magiczna siła przeplata się z życiowymi mądrościami i odrobiną humoru. I nie potrzebują do tego nachalnego moralizowania. Dlatego właśnie zaczytujemy się w baśniach od wieków. A w tych współczesnych przepadamy, zaskoczeni tym, jak wiele wspólnego mamy z kocim bohaterem, który z kozą u boku i z Jednorękim Bandytą w walizce, wyrusza w podróż pełną przygód, tarapatów i zaskoczeń. „Kot w jednym bucie” to właśnie baśń, której potrzebują dzieci i dorośli.

Ta książka ledwo zauważalnie zdrapuje warstwy pozorów, które wyhodowaliśmy latami (my, dorośli). Zdejmuje nam ze stopy jeden but, abyśmy mogli poczuć różnicę, jak to jest naprawdę stąpać po ziemi. Wkłada nam do ręki błękitny kamyk, który ma przynieść szczęście, a z nieba zrzuca gwiazdy, które mają spełniać marzenia. Tylko, czym tak właściwie jest szczęście? A czym są marzenia? Stawia na naszej drodze kozę, którą choć milczy, to słyszy. I wiedźmę, a może dobrą wróżkę, która nazywa rzeczy po imieniu i wie, że słowa mają moc. Wsadza nas na pokład statku, aby za chwilę sztorm go zatopił, a potem z nieba zsyła balon, który unosząc nas między chmurami, daje lepszy, bo szerszy widok na świat. I na ważne sprawy.

„Kot w jednym bucie” to baśń, która poruszy dorosłych i zaciekawi dzieci.

A dzieci? Co one będą miały z tej baśni? Radość, śmiech, zaskoczenia i refleksje. A także sporo pytań do dorosłych. O życiowe wartości, o przyjaźń, miłość, pragnienia, prawdę. O Jasia i Małgosię, o „Dziadów” i o „Wyspę skarbów”. Przede wszystkim jednak poczują atmosferę magii, dreszczyk przygody i zachwyt nad wszystkim tym, co wydaje się zaczarowane, a jednocześnie jest tak bardzo prawdziwe.

„Kot w jednym bucie” to pouczająca opowieść o życiu. O zmianach, wyborach, pragnieniach i pokusach. Ubrana w klimatyczne i fantazyjne ilustracje, zdumiewa przenikliwością. A że zarówno obrazy, jak i tekst, stworzył Piotr Rychel, to całość nie mogła być bardziej harmonijna.

Czytajcie tę książkę z dziećmi! Gwarantuję, że to będzie magiczny czas.

„Kot w jednym bucie”, Piotr Rychel

Wydawnictwo Bajka, 2023

Liczba stron: 120

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *