9+,  Dla nastolatków,  Powieść

„Kraina za mostem”

Lubię sięgać po książki sprzed dobrych kilku dekad. Doszukiwać się smaczków charakterystycznych dla innych czasów, zdziwić się odmiennym podejściem do rożnych tematów. I właśnie „Kraina za mostem” dała mi taką możliwość. Bo to książka nieco zapomniana, a pięknie odkurzona przez Wydawnictwo Kropa. Jej autorką jest Mary Chase, wybitna dramatorpisarka, laureatka Nagrody Pulitzera. I samo nazwisko autorki już zwiastuje książkę ponadprzeciętną.

Kraina za mostem

Jest w tej książce magia, która zaczaruje Cię od pierwszych stron. Jest też nastrój baśniowy, nieco mroczny i pociągający. Bo kto nie wszedłby do szafy, gdyby okazało się, że skrywa w sobie świetlisty tunel? Collin się temu nie oparł i przedostał się do miejsca zaczarowanego, w którym mieszka pewna Hrabina, Generał i ich poddani. Zapomniałabym, zanim Collin znalazł tunel, dowiedział się, że ma starszą siostrę, Lorettę. I to jest wątek trochę wstrząsający, ponieważ Loretta wychowywała się w innym domu, bo nie chciała mieszkać ze swoją rodziną. A dlaczego? Musisz sam/a przeczytać, ale spokojnie, nie było żadnej patologii 😉

Kraina za mostem

Po kilkunastu latach Loretta wraca jednak do rodzinnego domu (do mamy i czwórki rodzeństwa). Nie tryska z tego powodu radością, ogólnie atmosfera między nią a resztą rodziny staje się gęsta. A to dlatego, że Loretta jest po prostu niegrzeczna. Tak, to jest to słowo, które pada w „Krainie za mostem” kilkukrotnie, a na dźwięk, którego niektórym współczesnym rodzicom włosy stają dęba (bo co to w ogóle znaczy, być niegrzecznym?). Czuć jednak, że dziewczyna skrywa jakąś tajemnicę. Najpierw odkrywa ją Collin, a potem cała reszta rodzeństwa.

Kraina za mostem

„Kraina za mostem” to historia tajemnicza, ale w pewien sposób też przyziemna

Ta tajemnica związana jest z pałacem po drugiej stronie tunelu. Intrygująca Hrabina, wierny jej Generał i słudzy, którzy wykonują każde ich polecenie, wydają się oderwani od rzeczywistości, jakby z innego świata. Dlaczego Hrabina zwabiła wiele lat temu Lorettę? Czemu teraz upatrzyła sobie Collina, a potem pozostałą trójkę dzieci?

Przeczytaj koniecznie „Krainę za mostem”, aby usłyszeć echo przeszłości i zatopić się w świecie magii, ale poznać też dylematy przyziemne i tak bardzo ludzkie.

„Kraina za mostem”, Mary Chase

Wydawnictwo Kropka, 2022

Liczba stron: 240

Wiek: 9+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *