7+,  8+,  9+,  Dla nastolatków,  Edukacyjne,  O przyrodzie

„Książka o górach”

„Książka o górach” jest tak naprawdę książką o ludziach. O tych, którzy wędrują po Karkonoszach, i o tych, którzy przekraczają swoje granice w Himalajach. O tych, którzy ratują życie ludziom podczas lawin, i o tych, którzy wnoszą i znoszą sprzęt wspinaczom na Mount Everest. To też opowieść o relacjach (ludzi z górami i ludzi z ludźmi), o emocjach i pragnieniach. A przede wszystkim to wyjątkowy przewodnik z praktycznymi wskazówkami, masą wiedzy, prawdziwymi historiami i fenomenalnymi ilustracjami (ostatnio preferuję przewodniki i albumy ilustrowane rysunkami niż zdjęciami). Tę książkę napisał Robb Maciąg, a o warstwę graficzną zadbała Patricija Bliuj-Stodulska.

„Książka o górach” zachwyciła mnie sposobem, w jaki przekazuje naprawdę solidną dawkę wiedzy. Całość jest bowiem lekka, momentami dowcipna, bardzo przystępna. Wyjaśnienia są proste, a historie inspirujące. Nawet tytuły rozdziałów są intrygujące („Jakie raki zimują w górach?”, „Jak przymocować łóżko do ściany?”, „Czy można zamrozić termometr?”). Jednak największa wartość, jaka w moim odczuciu została w tej książce uchwycona, to pokora wobec natury, zachwyt nad potęgą gór i ich magią.

„Książka o górach” to najpiękniejsza książka o górskiej tematyce dla dzieci, jaką miałam w rękach.

Pewnie chcesz wiedzieć, czego konkretnie dowiesz się z tej książki? A więc będzie trochę o powstawaniu gór, ich nazewnictwie, najważniejszych postaciach związanych z górami. Będzie też o bezpieczeństwie w górach, odpowiednim sprzęcie do wspinania i technikach zdobywania szczytów. Znajdą się też legendy, wierzenia związane z górami, historie znanych wspinaczy. Będzie o Koronie Ziemi, Koronie Gór Polski, a nawet o „Koronie Warszawy”. I będą też ilustracje, które sprawią, że zechcesz wstać z kanapy i ruszyć na wyprawę górskim szlakiem.

Takiej książki o górach jeszcze nie było. Takiej, która podchodzi do tematu całościowo i obszernie, a zarazem daje sporo detali, mniej znanych faktów i ciekawostek. Jestem pod ogromnym wrażeniem „Książki o górach”, zwłaszcza że przypomniała mi o tym, jak bardzo lubiłam swojego czasu czytać o postaciach związanych z górskimi wyprawami. A być może zainspiruje mnie do tego, aby w końcu zmienić kierunek rodzinnych wyjazdów z morskich na górskie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *