6+,  7+,  8+,  9+,  Biografie dla dzieci,  Edukacyjne

„Cześć, tu Kolumb!”

„Cześć, tu Kolumb!” to pierwszy tytuł z zapowiadanej serii wydawnictwa Frajda, „Genialni odkrywcy”, która ma przybliżać młodym czytelnikom sylwetki największych odkrywców świata. I cieszę się, że na pierwszy ogień autor (Max Czornyj) wziął akurat Krzysztofa Kolumba. Dlaczego? Otóż w dzisiejszych czasach postać Kolumba postrzegana bywa jako kontrowersyjna, a niektóre jego decyzje, lekko mówiąc, wzbudzają wątpliwości. Tym samym wybór takiego bohatera w pewien sposób ustawia tę serię, jako taką, która prezentuje postaci jaskrawe, o których można dyskutować, i na które można patrzeć z różnych perspektyw. Zapowiada się intrygująca seria!

„Cześć, tu Kolumb!” to opowieść o życiu Kolumba, o jego dokonaniach i odkryciach. Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, bohater zwraca się do współczesnego młodego czytelnika, nie jest to więc sucha relacja, trudna do zrozumienia przez kilkulatka. Podoba mi się taki zabieg, ponieważ pozwala jeszcze lepiej zrozumieć bohatera. Poznajemy tu bowiem jego myśli, sny, dążenia i wielkie pragnienia, aby zapisać się na kartach historii. A dzięki temu, że postawy Kolumba nie ocenia głos z zewnątrz, czytelnikowi łatwiej jest samodzielnie się do niej ustosunkować. Czasem to sam nawet Kolumb wyjaśnia swoje decyzje („W twarzach zebranych natychmiast dostrzegłem niezadowolenie i tłumioną wściekłość. Być może byłem nieco zbyt zadufany w sobie, ale przecież miałem do tego prawo. Gdyby nie moja pewność siebie, nigdy byśmy tu nie dopłynęli”).

„Cześć, tu Kolumb!” to książka, która pomaga zrozumieć świat z różnych perspektyw.

Max Czornyj nie obdziera jednak Kolumba z jego sukcesów. W końcu niepodważalnym faktem jest to, że był genialnym odkrywcą. I właśnie kwestia dokonań Kolumba mocno tu wybrzmiewa (na szczęście, bo to przecież nie jest traktat o moralności tej postaci).

Myślę, że „Cześć, tu Kolumb!” to bardzo fajny materiał na zajęcia w pierwszych klasach szkoły podstawowej. To atrakcyjne zaproszenie do dyskusji i rozważań. I oczywiście to książka, która przybliża młodym czytelnikom wiele faktów historycznych.

Ponadto to inspirująca lektura, która doda dzieciom wiary w marzenia i odwagi w dążeniu do celu. A taki przekaz w książkach dla dzieci cenię najbardziej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *