Dla nastolatków,  Edukacyjne,  Komiks,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Sztorm w sercu/W sercu sztorm”

Jest duże prawdopodobieństwo, że „Sztorm w sercu/W sercu sztorm” niedługo będzie na półce każdej nastolatki i każdego nastolatka, która_y właśnie przeżywa pierwsze zakochanie. A to dlatego, że w pewnym wieku łatwiej jest szukać wsparcia czy informacji w źródłach innych niż rówieśnicy czy najbliżsi. I dlatego właśnie „Sztorm w sercu” może być książką, w której młodzi czytelnicy i młode czytelniczki znajdą zrozumienie, wyjaśnienie i poczują, że mają podobnie. A przecież świadomość tego, że inni przeżywają podobne rozterki, mają zbliżone wątpliwości i targają nimi te same niepewności, jest niemal terapeutyczna.

„Sztorm w sercu/W sercu sztorm” to duńska powieść graficzna, która opowiada o tym, jak wygląda pierwsze zakochanie. Annette Herzog (tekst) razem z Katrine Clante i Rasmusem Bregnhøi (ilustracje) przyglądają się temu wyjątkowemu stanowi z dwóch perspektyw. Dostajemy bowiem historie widziane zarówno oczami Violi, jak i Storma (jest to dwuksiążka).

Jest tu więc cały wachlarz emocji. Od ekscytacji i radości sięgającej nieba, po przygnębienie i dół głęboki jak tunel metra. Są żenujące lekcje wychowania seksualnego i rówieśnicy, którzy tylko czekają, aby kogoś wyśmiać. Jest ciągłe napięcie, aby nie popełnić gafy i miliony scenariuszy rodzących się w głowach i tam tylko pozostających. Na szczęście znalazło się tu również miejsce dla mądrych życiowo dorosłych, uważnych i mających wyczucie. (Nie sposób nie polubić babci Violi).

„Sztorm w sercu/W sercu sztorm” to opowieść o pierwszym zakochaniu.

To pierwsze zakochanie naprawdę bywa sztormem w sercu. I twórcy tej książki z powodzeniem obrazują ten trudny i wyczerpujący moment w życiu każdego nastolatka. Podoba mi się, że oprócz rozpalonych do czerwoności emocji młodzi czytelnicy dostaną też pewną dawkę wiedzy. Czym jest popęd? Jak odróżnić zakochanie od pożądania? O co chodzi z dojrzałością płciową? A nawet jak wygląda łączenie się w pary w przyrodzie. A wszystko podane lekko, zabawnie, językiem typowym dla nastolatków.

„Sztorm w sercu/W sercu sztorm” na pewno będzie dużym wsparciem dla każdej nastolatki i każdego nastolatka, gdy już nadejdzie ten moment, w którym brakuje tchu, a żołądek dziwnie się kurczy. A może warto wręczyć ją dziecku nieco wcześniej. Sama zdecyduj, kiedy będzie najlepszy moment, aby zaprosić sztorm do serca.

Inne książki dla nastolatków: „Zguba w kosmosie”, „Szkoła Szpiegów”, „Krwawy pierścień”, „Wonder City”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *