5+,  6+,  7+,  8+,  9+,  Dla nastolatków,  O emocjach,  Picturebook

„Świat w sekundzie”

Głowa mała! W Nowym Jorku ktoś właśnie zaciął się w windzie, w tym samym momencie na Morzu Bałtyckim statek napotyka sztorm, a w pewnym włoskim miasteczku złodziej otwiera drzwi jednego z domów. Świat dalej się kręci, sekunda mija po sekundzie, każda jest tak samo ważna. Jedna już minęła, druga trwa, ale zanim mrugniesz, stanie się przeszłością, następna już pędzi.

„Świat w sekundzie”

Gdy z pełną świadomością zastanowisz się nad tym, że właśnie w tej chwili milion rzeczy dzieje się na świecie, to neurony w Twoim mózgu oszaleją! Wyobraź sobie, że w sekundzie, gdy czytasz te słowa, zawala się czyjś dom. Albo, żeby było mniej dramatycznie, to jakiś mężczyzna właśnie zgolił wąsy, które nosił od wielu lat (to w sumie może być również rozpaczliwe przeżycie 😉 )! Czy to nie jest niesamowite?

Wystarczy się zatrzymać, uspokoić myśli i skupić się na tym, co tu i teraz. A może wtedy, paradoksalnie, łatwiej będzie uzmysłowić sobie, co może dziać się na drugim końcu świata. Takie refleksje gwarantuje „Świat w sekundzie”.

„Świat w sekundzie”

W tej samej chwili, na różnych kontynentach…

Ta niewielkiego formatu książeczka ma przeogromną moc. Potrafi zadziwić, wzruszyć, wywołać nostalgię. Nieco komiksowe i przygaszone ilustracje doskonale współgrają z lapidarnymi komentarzami, które na każdej stronie mogą wywołać różnorakie emocje. To specyficzny album, w którym upływający czas gra główną rolę. A zaraz za nim ludzie, ich emocje, zachowania i doświadczenia. Niektóre pozornie mogą wydać się błahe, a tak naprawdę są niczym domino, wywołają falę dalszych zdarzeń.

„Świat w sekundzie” przedstawia 23 momenty z życia przeróżnych ludzi na całym świecie. Końcowa wyklejka to mapa świata z zaznaczonymi miastami, w których mogły wydarzyć się te sytuacje. Dzięki temu całość staje się jeszcze bardziej namacalna, realna i prawdopodobna. Zwłaszcza, że czytając tę książkę, można odnieść wrażenie, że wręcz uczestniczy się w tych historiach i przenosi się w różne zakątki globu.

To idealna lektura zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W niecodzienny sposób uzmysłowi, że jesteśmy częścią ogromnej całości, a w tym samym czasie jedni przeżywają radość, drudzy płaczą, a dla jeszcze innych świat stanął w miejscu (choć czas dalej płynie).

„Świat w sekundzie”

„Świat w sekundzie” Isabel Minhós Martins

Ilustracje: Barnardo Carvalho

Wydawnictwo Tako, 2015

Liczba stron: 52

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *