5+,  6+,  7+,  8+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Maleńkie Królestwo królewny Aurelki”

Można pomyśleć, że w tej książce wszystko jest na opak. Królewna, którą uwiera korona, czarownica, która piecze placek ze śliwkami i zaprasza zmęczone królewny do Odpoczywalni (i zamiast je zjeść, to dodaje im odwagi!). Łagodny smok zajada się krówkami, a królewicz, zamiast wymachiwać szabelką, woli się śmiać i tańczyć boso w ogrodzie. Tylko czy to jest właściwie na opak? A może właśnie tak powinno być…

Pewnego dnia Aurelka dostaje królestwo, którym wedle oczekiwań poddanych, ma rządzić, jak na królewnę przystało (to tak, jakbyś z dnia na dzień awansował i został kierownikiem całego działu w firmie. Ekscytujące czy przerażające? ;). Skąd ma wiedzieć, jak to robić? Pomyśli o tym na tronie, ale niech ktoś go powiesi na drzewie, Aurelka będzie się bujać. I właśnie ten wiszący na drzewie tron to dla mnie symbol przewrotności i figlarności „Maleńkiego Królestwa królewny Aurelki”.

Do poważnego i statecznego królestwa Aurelka wniesie swobodę, żart i prostotę. Życie powinno być przyjemne i wesołe, a nie nadęte i pełne pozorów. Dlatego w „Maleńkim Królestwie…” wilk powie, jak to było naprawdę z Czerwonym Kapturkiem („Bo kiedy małe dziewczynki się obrażą, bywają gorsze od wilków, niestety…”). Czarownica będzie wspierać i dodawać otuchy, a podejrzanej żaby nikt nie zechce pocałować. Smok będzie częstować cukierkami, a wielki bal odbędzie się w ogrodzie i nikt nie będzie musiał zakładać niewygodnych pantofelków.

„Maleńkie Królestwo Królewny Aurelki” to książka o marzeniach, ale też o pięknie zwyczajności

„Maleńkie Królestwo królewny Aurelki” to książka o tym, że nie zawsze wszystko jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Poczucie humoru, odwaga i szczerość otwierają serca, a dotychczasowe uprzedzenia, fasady i maski po prostu znikają. Niezwykle piękna i mądra opowieść dla małych i nieco starszych czytelników.

P.S. 1. Po raz kolejny rozpływam się nad jakością wydania książek z Wydawnictwa Bajka. Okładka jest czadowa, papier gruby i matowy, a ilustracje po prostu jak z bajki 😉

P.S. 2. Rzućcie okiem na wpis o „Gęboludzie” tej samej autorki. Kolejna książka o spełnianiu marzeń, podejmowaniu decyzji i odwadze.

P.S. 3. Ksiązka wpisana na Złotą Listę „Cała Polska czyta dzieciom”. Najlepsza Książka Dziecięca „Przecinek i Kropka” 2009 w konkursie Empiku.

„Maleńkie Królestwo królewny Aurelki”, Roksana Jędrzejewska – Wróbel

Ilustracje: Jona Jung

Wydawnictwo Bajka, 2018

Liczba stron: 112

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *