Edukacyjne

„Nawet skałę da się zjeść i inne sekrety chemii”

Jak opowiadać o chemii, aby odczarować jej mit jako nauki nudnej, trudnej i tajemniczej? Wystarczy robić to tak, jak Krzysztof H. Olszyński – autor książki „Nawet skałę da się zjeść i inne sekrety chemii”, o której dzisiaj Ci opowiem.

Krzysztof H. Olszyński, doktor nauk medycznych, pracuje w Polskiej Akademii Nauk oraz na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jego wyjątkowy sposób opowiadania o nauce sprawia, że zrozumiesz to, co wcześniej wydawało się skomplikowane, a nawet zechcesz dowiedzieć się jeszcze więcej. Studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego docenili tę umiejętność, przyznając mu Kryształowy Lancet – nagrodę dla najlepszego wykładowcy roku.

W książce „Nawet skałę da się zjeść” autor sprowadza chemię organiczną na ziemię, a dokładniej – do kuchni: na nasze talerze, do garnków, lodówki i do piekarnika. Udowadnia, że chemia to nie tylko skomplikowane równania chemiczne i wzory, które znamy ze szkoły, lecz także wszystko, z czym mamy do czynienia na co dzień. To, czego doświadczamy, smakujemy, dotykamy i czujemy – zwłaszcza w czasie posiłków.

„Nawet skałę da się zjeść” udowadnia, że nauka przez zabawę to nie wytarty slogan.

Krzysztof H. Olszyński w intrygujący, obrazowy, zabawny i nierzadko zdumiewający sposób odpowiada na klasyczne pytanie dzieci – a po co mi to? Autor nie poprzestaje na jednej odpowiedzi – co chwilę wyciąga z rękawa kolejne argumenty.

Czy kiedykolwiek zalałaś/eś galaretką świeże kawałki ananasa i okazało się, że galaretka nie stężała? Albo czy zastanawiałaś/eś się nad tym, czym w ogóle jest karmel i czym się różni od kajmaku? A dlaczego klasyczny sos winegret trudniej wymieszać niż winegret miodowo-musztardowy? Dlaczego, jak czasem smażysz schabowe to patelnia dymi? I najważniejsze – dlaczego precelki są takie pyszne?

Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w „Nawet skałę da się zjeść”. Przy okazji zyskasz motywację, by odżywiać się zdrowiej i z większą świadomością tego, co kładziesz na talerz.

Jeśli więc jesteś jak oliwa z oliwek – nienasycona/y wiedzy, to koniecznie sięgnij po tę książkę! Nie pomiń ostatnich stron i podsumowania, bo „nic tak dobrze nie podsumuje książki o chemii w kuchni jak pyszna kanapka”.

Author

magdadzioba@wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

"W lesie"

2024-11-25