6+,  7+,  8+,  9+,  Edukacyjne,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Nie daj się gnębić!”

Seria „Małe problemy wielkich ludzi” przedstawia kolejny mądry tytuł. „Nie daj się gnębić!” to poradnik, który dodaje dzieciom siły. Do tego, aby nie dać się dręczyć przez innych, a także, aby stanąć w obronie osoby nękanej.

Nie daj się gnębić

Tym razem o szkolnych problemach opowiada Lenka. Dziewczynka niedawno dołączyła do klasy, jednak w odnalezieniu się w nowej sytuacji nie pomagają jej koleżanki i koledzy ze szkoły (do czasu). Zwłaszcza jedna z nich, Julka, szczególnie uprzykrza życie „nowej”. Wyśmiewa jej wygląd, zachowanie, nastawia resztę grupy przeciwko Lence. W klasie panuje zmowa milczenia, a Lenka cierpi coraz bardziej. Staje się małomówna, dotychczasowe zajęcia nie dają jej radości, najchętniej nie wychodziłaby z łóżka. Jak to zmienić?

Nie daj się gnębić
Nie daj się gnębić

„Nie daj się gnębić” to książka obowiązkowa w szkolnych bibliotekach

„Nie daj się gnębić!” daje wskazówki, rozwiązania i przykłady zachowań. Od nauki panowania nad emocjami i kontrolowania oddechu przez rozmowę z zaufaną osobą po asertywne reakcje, które dodadzą pewności siebie. Bardzo mi się podoba, że książka daje też podpowiedzi dzieciom, które są świadkami nękania oraz wspiera w mówieniu STOP przemocy. Dodatkowo prezentuje rozwiązania do zastosowania w całej klasie. „Nie daj się gnębić” jest książką skierowaną głównie do młodego czytelnika, ale to również dobry poradnik dla rodziców i nauczycieli (relacje, relacje i jeszcze raz relacje!).

Nie daj się gnębić

I nie obawiaj się, że ta książka wzbudzi w Twoim dziecku lęk przed zmianą klasy, szkoły, grupy. Ostatnia część tej książki prezentuje już sytuacje, w których zmowa milczenia zostaje przerwana, a dzieci uświadamiają sobie, jak nie dopuścić do tego, aby spirala gnębienia rozkręciła się na dobre. Ważną rolę ma również nauczycielka w klasie Lenki, która w ciekawy i mądry sposób pracuje z dziećmi nad zrozumieniem i rozwiązaniem sytuacji.

„Nie daj się gnębić” to pozycja obowiązkowa w każdej szkolnej bibliotece, a także w domowych biblioteczkach.

Nie daj się gnębić

„Nie daj się gnębić! Książka, która dodaje siły”, Magdalena Młodnicka

Ilustracje: Ola Makowska

Wydawnictwo Jedność dla dzieci, 2022

Liczba stron: 40

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *