8+,  9+,  Dla nastolatków,  Edukacyjne

„Okres. Kompleksowa instrukcja obsługi”

Dziś pokażę Ci książkę, która będzie podporą dla każdej osoby, w której głowie piętrzą się pytania na temat okresu. Może Twoje dziecko jest właśnie przed pierwszą miesiączką? A może właśnie się to wydarzyło i czuje trochę niepewności, zawstydzenia lub chce się więcej na temat miesiączki dowiedzieć? Jeśli tak, to zwróć uwagę na książkę „Okres. Kompleksowa instrukcja obsługi”, która lekko, ale rzetelnie i rozsądnie tłumaczy wszystko, co związane z miesiączką.

Zacznę od tego, że nie jest to sztampowy poradnik ze ścianami tekstu, definicjami, tabelkami czy (o, zgrozo!) żenującymi „prawdziwymi” historiami. Ruth Redford (tekst) i Aitana Giraldez (grafika) postawiły na powieść komiksową. I cudownie! Dzięki temu nawet osoby, które za czytaniem nie przepadają, chętniej sięgną po „Okres”, bo nie ma bariery w stylu – „ta książka jest za gruba!” i „tu nie ma żadnych ilustracji!”.

Dodatkowo po wszystkich niuansach opowiada grupa przyjaciółek, która dzieli się z czytelniczkami swoimi wątpliwościami, niepokojami, a nawet czarnymi scenariuszami. Na wszystkie pytania otrzymują rzetelne, nieskomplikowane i obrazowe wyjaśnienia. Dostają wsparcie i zrozumienie, nie są zawstydzane ani oceniane. Z tej książki naprawdę bije szacunek i empatia.

Czego więc Twoje dziecko dowie się z tej książki? Oczywiście tego, czym w ogóle jest miesiączka, dojrzewanie płciowe i hormony. Dostanie wskazówki, jak przygotować się do pierwszej (i każdej kolejnej) miesiączki, na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie dla siebie produkty, a także jak ich w ogóle używać. Przeczyta też o tym, czym jest PMS, PCOS i endometrioza. Otrzyma też odpowiedzi na najczęstsze obawy (np. „Jeszcze nie zaczęłam miesiączkować”, „Moje miesiączki są nieregularne”, „Moje miesiączki są bardzo obfite”). A na koniec dostanie spis przydatnych numerów telefonów i adresów internetowych. Ostatnią stronę autorki poświęciły na kilka rad dla dorosłych.

Myślę, że ta przyjazna książka będzie sporą podporą dla wszystkich, którzy chcą oswoić się z tematem miesiączki i rozprawić z mitami na jej temat.

Jak już ją przeczytacie, to może podrzucisz ją do różowej skrzyneczki w szkole swojego dziecka? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *