7+,  8+,  9+,  Dla nastolatków,  O emocjach,  Picturebook

„Pustka”

„Pustka” zrobiła na mnie wrażenie tym, że temat straty przedstawia wprost, a przy tym umiejętnie ubiera go w poetyckość i plastyczność. Nie ma tu przypadkowych słów czy obrazów. Szalki wagi odmierzającej znaczenie poszczególnych stron wiszą równo, bo każda z nich ma w sobie tak samo mocny ładunek. W zaledwie kilkunastu zdaniach wymienionych przez bohaterki (dziewczynkę i spersonifikowaną pustkę po jej kocie) kryje się ból, tęsknota i żal, ale również nadzieja, spokój i sentyment. Dostrzeżesz to również w ilustracjach. Ta książka wzrusza, ale nic nie wymusza na czytelniku.

„Pustka” może wydawać się dosadna. Już pierwsze wypowiedzi są mocne, szczere, niezmiękczone. „Kim jesteś? Jestem pustką po Twoim kocie”. Bez ubarwiania, sztucznego uśmiechu, czy pocieszania. Pustka nie ma ucha, za którym można by ją podrapać. Nie mruczy, nie łasi się i nie ma ogona. Jest białą plamą przepełnioną łzami dziewczynki. Jest smutkiem, nostalgią i goryczą. Jednak z każdym dniem będzie mniejsza („chyba”), aż „stanę się malutka i cieniutka, jak koci włos na ubraniu”.

„Pustka” to książka terapeutyczna.

Ta książka zatrzymuje w miejscu. Jej obrazy również są statyczne. O minionej żywiołowości świadczą jedynie rzucony niedbale kłębek wełny (pewnie bawił się nim kot bohaterki) i leżące na dywanie zabawki. Czy obserwujemy pierwsze godziny po odejściu ukochanego pupila? Może pierwsze dni? Można jedynie zgadywać.

Przygaszone kolory, wśród których wyróżniają się jednak intensywny błękit sukienki i biel pustki, mogą być barwami straty. Gdy odchodzi ktoś bliski, świat przecież staje się szaro bury. Jedynie niebieska sukienka w geometryczne kształty wydaje się nie poddawać. To na niej za jakiś czas dziewczynka znajdzie pewnie koci włos.

Marianna Sztyma stworzyła książkę, która trafi do serc dzieci i dorosłych. Ukoi, gdy będzie taka potrzeba. Przygotuje, gdy pustka czai się już za rogiem. Oswoi, gdy temat śmierci jest jeszcze obcy, nieznany. Smutek z „Pustki” jest piękny, choć boleśnie autentyczny i obezwładniający.

Koniecznie zatrzymaj się przy tej książce.

„Pustka”, Marianna Sztyma

Wydawnictwa Kropka, 2023

Liczba stron: 32

Wiek: 7+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *