O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie”

To taka książka, którą można odczytywać na wiele sposobów. Która osadzona jest w konkretnym kontekście, ale bez niego też ma moc. I każdy utwór, który się w niej znalazł, doda sił nie tylko dziś, gdy wojna furiacko stara się zdeptać dobro, ale również jutro, gdy ta z podkulonym ogonem ucieknie, zanim opadnie mgła. „Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie” słowami przegania mrok i udowadnia, że wojna nie jest całym naszym światem. Życie trwa na miliony sposobów i jego piękno zwycięży zło.

Świat jest piękny Książka przeciw wojnie
Świat jest piękny Książka przeciw wojnie

„Świat jest piękny” to zbiór blisko 40 utworów wspaniałych autorów i autorek oraz ilustratorów i ilustratorek. To krótkie opowiadania, wiersze, rymowanki, bajki, które słowem zaklinają rzeczywistość. Mówią o niej czasem wprost, a czasem jakby była snem, koszmarem, który ucieka, gdy tylko otworzysz oczy. Ubierają ją w słowa, które budują, dodają odwagi, cierpliwości i otuchy. Które pokazują, jak ważna jest życzliwość i ludzka przyzwoitość. Ile znaczy pomoc, otwarte serce i serdeczność. I jak pancernym schronem dla głowy są książki.

Świat jest piękny Książka przeciw wojnie
Świat jest piękny Książka przeciw wojnie
Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie

Każda z tych krótkich historii wzrusza. I nie ma znaczenia, czy jest o rodzinie Wesołego Ryjka, o myszy i kotu, którzy razem z pająkiem zakładają zespół, czy o Nince i jej bratu spędzających noc w schronie. Również rezolutna Basia z ulubionej serii mojej córki i Pan Kuleczka z Katastrofą i Pypciem nagle wydają się przeniesieni w inny świat. Dalej zadziorni, ale jakby bardziej uważni, jakby wrażliwsi. Bo wszystkie te opowieści pokazują świat i jego najpaskudniejsze oblicze oczami dzieci. Tak dużo jest więc tu o lęku, niezrozumieniu i tęsknocie. O pragnieniu normalności, bezpieczeństwa i huśtania się na huśtawce aż do znudzenia. A także o miłości, przyjaźni i poświęceniu.

Plastrem, który pozwoli ranom pomału się goić, jest książka. To właśnie czytanie odrywa od trudnej rzeczywistości i zabiera w świat wyobraźni. A „Książka przeciw wojnie” robi to w sposób najpiękniejszy z możliwych. Z wrażliwością, czułością i mądrością.

„Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie”, autorzy zebrani

Fundacja Powszechnego Czytania, 2022

Liczba stron: 96

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *