6+,  Edukacyjne,  Serie

„Świnki Sabinki. Praktyczna matematyka”

Bez względu na to, czy Twoje dziecko jest urodzonym Pitagorasem, czy cyfry to dla niego chiński alfabet, to najlepszą formą nauki matematyki zawsze będzie zabawa i praktyka! Właśnie do takiej radosnej zabawy i wspólnego doświadczania matematyki na co dzień zaprasza Joanna Krzyżanek w książce „Świnki Sabinki. Praktyczna matematyka”.

Okazuje się, że o matematyce można pisać całkiem niezłe opowiadania. Można w nie wpleść wesołe świnki i rezolutne dzieci i z ich pomocą schrupać tabliczkę czekolady, upiec ciasteczka, a nawet pizzę. Czy to książka kucharska? Bynajmniej! To książka, która pomoże Ci zrobić papierowy termometr, prosiaczkowy zegar i gałgankową świnkę. Teraz brzmi jak podręcznik do zajęć technicznych. Ale do tych wszystkich aktywności potrzebna jest przecież matematyka!

Jak bez matematyki podzielić pizzę na równe kawałki? Albo jak dookoła ogrodu postawić prosto płot? A jak precyzyjnie odmierzyć składniki na ciasto? Okazuje się, że matematyka to bardzo praktyczna dziedzina nauki. Nie musi być nudna, trudna i nieprzystępna. Wystarczy się nią bawić, wykorzystywać w praktyce i po prostu się z nią obyć.

Joanna Krzyżanek w lekki i czytelny sposób prezentuje podstawy matematyki. Dzieci poznają liczby, nauczą się dodawać, odejmować, dzielić i mnożyć. Dowiedzą się, czym są punkt, prosta, łamana i obwód. Nauczą się poprawnego zapisu dat, korzystania z kalendarza i odczytywania jednostek miar i wag. Zegar i termometr również przestaną być tajemnicą.

Książka, która odczarowuje matematykę

„Świnki Sabinki” to książka dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole. Będzie doskonałym uzupełnieniem szkolnego podręcznika i odczaruje mit zawiłej matematyki. Opowiadania nie są długie, a czytelna i odpowiednio duża czcionka zachęca do samodzielnego czytania.

Najsłabszym punktem tej książki są według mnie ilustracje. To zupełnie nie moja stylistyka. Są jednak kolorowe i pewnie dla części dzieci będą atrakcyjne.

Mimo wszystko polecam „Świnki Sabinki”, bo to rewelacyjny sposób na zachęcenie dzieci do nauki matematyki!

„Świnki Sabinki. Praktyczna matematyka”, Joanna Krzyżanek

Ilustracje: Zenon Wiewiurka

Wydawnictwo Centrum Edukacji Dziecięcej, 2021

Liczba stron: 160

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *