4+,  5+,  6+,  7+,  Z humorem

„Tatu i Patu. Szalone maszyny”

Trudno o bardziej kreatywną i zarazem zwariowaną książkę dla dzieci. Taką, której autorami z powodzeniem mogłyby być przedszkolaki. Bo czy wpadłbyś_abyś na pomysł skonstruowania Kaskoroweru, Maszyny do Dodawania Włosów albo Wykrywacza Wstrętnego Jedzenia? Ja raczej nie. Ale Basia wspominała kiedyś o maszynie do testowania smaków jedzenia. Dlatego jestem przekonana, że „Tatu i Patu. Szalone maszyny” pokocha każde dziecko, które choć raz pomyślało o wynalazku ułatwiającym codzienne obowiązki, a przynajmniej je ubarwiającym.

„Tatu i Patu” to seria fińskich książek, które przetłumaczono już na 31 języków. Ci pomysłowi bracia rozkochali w sobie dzieci z całego świata. I ja się temu nie dziwię, bo moje wewnętrzne dziecko też miało dużo frajdy, czytając książkę o szalonych maszynach.

„Tatu i Patu. Szalone maszyny” to książka, dzięki której poznasz 14 zwariowanych wynalazków!

Jakie więc wynalazki tu znajdziesz? Mój ulubiony to Półkula Krajobrazowa. Wyobraź sobie kulę świąteczną, w środku której jest Mikołaj w saniach i opadające płatki śniegu. Teraz powiększ ją do rozmiaru nieco większego niż Twoja głowa, przetnij ją na pół (kulę, nie głowę) i po prostu zajrzyj do środka. Świąteczny nastrój udzieli Ci się w okamgnieniu. Są też półkule morskie, pustynne i księżycowe. Możesz też znaleźć się w morzu piłek, a nawet na Chińskim Murze.

Oprócz tego wybornego wynalazku poznasz też Maszynę do Tworzenia Kałuży, Okulary Wielofunkcyjne (z podpórką na napój, poduszką powietrzną czy kalendarzem) i Maszynę do Mini-majsterkowania (zrobisz nią tatuaż lalce Barbie albo podzielisz włos na czworo). Wszystkich bajerów jest aż 14, każdy więc znajdzie coś dla siebie.

„Tatu i Patu. Szalone pomysły” to nieszablonowa książka, która pobudza wyobraźnię, a także inspiruje do majsterkowania, projektowania i tworzenia czegoś z niczego. Myślę, że bardzo dobrze sprawdzi się podczas twórczych warsztatów.

Niektórym dorosłym może się wydać książką nieco postrzeloną, ale chyba przyznasz, że lepiej jednak mieć Odstraszacz Potworów, niż nie mieć. Otwórz więc głowę, daj się ponieść fantazji i rozbudź swoją kreatywność. Z „Tatu i Patu. Szalone maszyny” będzie to naprawdę przyjemne!

„Tatu i Patu. Szalone maszyny”, Aino Havukainen, Sami Toivonen

Wydawnictwo Bona, 2022

Liczba stron: 32

Wiek: 4+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *