8+,  9+,  Dla nastolatków,  O ekologii,  Picturebook

„Wyspa Cieni”

Pamiętasz swój ostatni sen? A koszmar? Zastanów się, czy można o nim powiedzieć, że był to sen trzeszczący? Może szeleszczący, skrzypiący albo wężowaty? Nic Ci się nie śniło? Ups, to chyba nie dobrze… Na „Wyspie Cieni” każde zwierzę śni jakiś sen. A jeśli sen jest pusty, głuchy i bezdenny to znaczy, że śniące zwierzę jest już tylko duchem. Wymarło.

Wyspa Cieni

Jednak złe sny mocno uprzykrzają życie zwierząt na wyspie. Opos co noc słyszy dziki krzyk, emu w swoich snach musi uciekać przed czymś czarnym, a kolczatkę we śnie miażdży ogromne kopyto. Jak temu zaradzić? Doktor Wallaby i jego dingo Syriusz wyruszają w Gąszcz Snów, aby upolować senne upiory. Mają na to swoje sposoby. Jednak ich techniki zdadzą się na nic, gdy z prośbą o pomoc przybędzie diabeł tasmański. Dlaczego? Bo jemu akurat śni się nicość.

Wyspa Cieni
Wyspa Cieni

„Wyspa Cieni” tchnie niepowtarzalnym klimatem. Zachwyca i jednocześnie niepokoi, przyciąga jak magnes. To baśniowa opowieść o czymś nienamacalnym, ale niebywale istotnym. O czymś trudnym do uchwycenia i jednocześnie obecnym tu i teraz. To opowieść o przeszłości, a także o przygnębiającej wizji przyszłości. Pozostawia w zadumie, refleksji i zachwycie.

Wyspa Cieni

A powodów do zachwytu będzie kilka. Oszczędny, ale dobitny tekst, czasem z nutką humoru (czarnego?). Ilustracje, które są dziełami sztuki. Głębokie, tajemnicze, przerażające i intrygujące. Nawiązujące do światowego malarstwa. I jakość wydania – duży format, gruby, matowy papier, wyklejka, która staje się planszą z gatunkami zwierząt zagrożonymi wyginięciem.

Wyspa Cieni

„Wyspa Cieni” nie bierze jeńców

„Wyspa Cieni” nie bierze jeńców. Jeśli po nią sięgniesz, prędko jej nie odłożysz. A jak już odłożysz, to pozostanie w Twojej głowie jeszcze bardzo długo. To książka, która wedrze się w najczulsze komórki Twojego ciała (i umysłu). I właśnie po to, aby poczuć, jak ogromną moc mają książki, czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj („Wyspę Cieni” zwłaszcza).

„Wyspa Cieni”, Davide Cali, Claudia Palmarucci

Wydawnictwo Polarny Lis, 2021

Liczba stron: 56

Wiek: 8+

Inne książki dla dzieci od 8 lat: „Co wstrząsa Ziemią?”, „Skorek i czarownica”, „Szklana góra”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *