7+,  8+,  9+,  Opowiadania

„Skorek i czarownica”

Wyobrażasz sobie, że w sierocińcu może być tak fajnie, że wcale nie ma się ochoty go opuszczać? Zwłaszcza jeśli owiniesz sobie wokół palca panie opiekunki i kucharkę, która specjalnie dla Ciebie upiecze zapiekankę farmerską. I jeszcze będziesz tam mieć najlepszego przyjaciela. Skorek, tytułowa bohaterka książki „Skorek i czarownica”, powiedziała nawet, że jeśli ktoś zechce ją adoptować, to na pewno „będzie niezłym dziwakiem”. I tutaj Skorek miała racja.

Skorek i czarownica
Skorek i czarownica

Bo jak inaczej określić cudaczną parę, która zdecydowała się jednak zabrać Skorek z sierocińca? Kobieta miała jedno oko niebieskie, drugie brązowe. Niebieskawe pukle skrywał ogromny czerwony kapelusz, a nos miała zakrzywiony niczym u Baby Jagi. On natomiast był wysoki na 3 metry i całkiem przypominał… cień. No tak, to przecież typowa czarownica (Bella Jaga) i opętany złem Mandragor! Czy brać nogi za pas? Może inne dziecko by zwiewało, ale nie Skorek. Co zrobiła Skorek? Ostatecznie wychowa sobie i czarownicę i Mandragora. A usługiwać jej będą same demony.

Skorek i czarownica
Skorek i czarownica

Nie powiem, że nie będzie strasznie. Bo ociupinkę będzie. Ale to taki strach raczej na wesoło. Nie znajdziesz tu też łez, tęsknoty czy rozpaczy. Więcej będzie natomiast zadziwiającej magii, śmiechu i rozmów z Tomaszem (kotem 😉 ). Upór i stanowczość Skorek będą godne podziwu, tak jak jej pozytywne nastawienie i niezwykłe moce.

Czarownica

Książka idealna dla fanów magii, tajemniczych ksiąg i oczywiście, kotów. A jeśli dodatkowo cenisz wyjątkowe ilustracje (autorstwa Miho Satake), to „Skorek i czarownica” już mają Cię w garści 🙂 A gdy już przeczytasz książkę i jeszcze będzie Ci mało magicznych klimatów, to odpalaj Netflixa. Obejrzysz tam baśniową animację na podstawie książki. Czego można chcieć więcej? 🙂

Skorek

„Skorek i czarownica”, Diana Wynne Jones

Ilustracje: Miho Satake

Wydawnictwo Nowa Baśń, 2022

Liczba stron: 140

Wiek: 7+

Inne książki dla dzieci w wieku 7+: „Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado”, „Recepta na szczęście”, „Szklana góra”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *